Petek, 6. 6. 2008, 19.08
8 let, 8 mesecev
Protest slovenskih in hrvaških borcev zaradi nošnje ustaških uniform na slovesnostih
Do protesta proti avstrijskim organom je prišlo, ker so 17. maja dovolili na Pliberškem polju spominsko slovesnost s prisotnostjo udeležencev v ustaških uniformah, zoper pristojne slovenske državne organe pa, ker so dovolili mimohod uniformiranih ustašev v Crngrobu.
"Katoliški duhovniki so se solidarizirali z ustaško neonacistično nostalgijo"
Borčevski organizaciji sta se za protest odločili, ker sta "obe slovesnosti potekali pod pokroviteljstvom katoliških duhovnikov in obeležij, s čimer so se vidno solidarizirali z ustaško neonacistično nostalgijo, posebej v pridigi hrvaškega škofa Štambuka". Obe slovesnosti sta se odvijali pod izgovorom pietete do ljudi, ki so bili pobiti v omenjenih krajih po nemški kapitulaciji 9. maja in v šestih dneh bojev kvislinških enot proti enotam Jugoslovanske armade, je še zapisano v izjavi.
"Obeležijo naj se vsa vojna grobišča"
V obeh borčevskih organizacijah podpirajo prizadevanje dveh držav, da se grobovi obeležijo, vendar mora to veljati za vsa vojna grobišča (nacistična, fašistična, ljotičevska, četniška, kozaška in NOVJ in služb) in ne samo za grobove ustašev.
"Vzdrževanje vojnih grobišč, vključno tudi kvislinških, je potrebno urediti v skladu z zakonom o vojnih grobiščih in to bilateralno, kot je to v navadi med civiliziranimi evropskimi narodi," je še zapisano v izjavi, v kateri trdijo, da je največ teh grobov na območju Slovenije.
"Mnenja smo, da je eno od osnovnih načel civilizacije spoštovanje posmrtnih ostankov ljudskih bitij in njihovih grobov. Z izkoriščanjem pietete nad posmrtnimi ostanki preminulih, za propagando nacizma in ustaštva ter zastrupljanje in razdvajanje današnjih generacij je bogoskrunstvo - brez obzira katero ideologijo in stran so predstavljali," je še zapisano v izjavi.
Antifašistični borci Hrvaške in Slovenije v skupni izjavi obsojajo povojne zunajsodne poboje kvislinških in tujih pripadnikov sovražnih oboroženih sil in civilnih oseb v njihovem spremstvu, ki jih je izvedla Jugoslovanska armada. "Zavedamo se, da so bili množični poboji izvedeni v nasprotju s humanitarnimi in moralnimi načeli, ki jih je spoštovalo partizansko gibanje med celotnim obdobjem druge svetovne vojne v smislu 'partizanske prisege'," je še navedeno.
"Trije škofje antifašističnim borcem oproščajo, a jih istočasno obsojajo za genocid"
Obenem pa organizaciji antifašističnih borcev omenjata nedavno skupno izjavo zagrebškega, bosanskega in mariborskega škofa, v kateri so predlagali "abolicijo" za izvrševalce pobojev po Pliberku, pod pogojem, da se objavi seznam imen tistih, ki so pri tem sodelovali. Iz tega je razvidno, menijo v borčevskih organizacijah, da tisti, ki še danes vedno izražajo solidarnost z ustaškimi klavci "v krščanskem duhu" "oproščajo" antifašističnim borcem, a jih istočasno obsojajo za genocid. "Tako po več kot 60 letih po zmagi nad fašizmom, nacifašisti sodijo antifašističnim zaveznikom."