Slovenska karitas in RKS prejemata še zadnje pošiljke pomoči v obliki hrane iz intervencijskih zalog EU. Prihodnje leto bodo spremembe, ki utegnejo zmanjšati pomoč za socialno ogrožene Slovence.
Ukrep pomoči v hrani najbolj ogroženim je bil vzpostavljen leta 1987 v okviru skupne kmetijske politike EU, z namenom uporabe kmetijskih presežkov, ki bi jih sicer morali skladiščiti ali celo uničiti. Zaradi reform skupne kmetijske politike so se intervencijske zaloge počasi izčrpale, ukrep pa je izgubil prvotni namen.
Ne več del kmetijske, ampak socialne politike
Ukrep se letos zadnjič izvaja kot del skupne kmetijske politike, za prihodnje finančno obdobje 2014–2020 pa Evropska komisija predlaga vzpostavitev sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim. Ukrep predvideva, da bo po novem vanj vključenih vseh 28 in ne le 19 članic EU, zanj pa naj bi komisija namenila 2,5 milijarde evrov. Na letni ravni to pomeni dobrih 400 milijonov, medtem ko je bilo do zdaj za ukrep letno namenjenih 500 milijonov evrov.
Sloveniji letos 2,5 milijona evrov pomoči
Ukrep pomoči v hrani najbolj ranljivim osebam se v Sloveniji izvaja od leta 2006. Letos je iz EU k nam prišlo za 2,6 milijona evrov pomoči, kar je 4.250 ton hrane, in sicer sladkor, testenine, moka in riž ter sončnično olje in mleko. Živila po Sloveniji razdeljujeta Slovenska Karitas in Rdeči križ Slovenije (RKS).
Karitas in RKS bosta težko nadomestila morebitni izpad
Spremembe, ki jih napoveduje Evropska komisija, po napovedih Slovenske karitas in RKS ne prinašajo nič dobrega. Intervencijske zaloge iz EU po navedbah Jožice Ličen iz Slovenske karitas predstavljajo dve tretjini pomoči, ki jo letno razdelijo. Če bodo ukrep spremenili ali ga v skrajnem primeru celo ukinili, bodo težko pomagali vsem socialno ogroženim v Sloveniji, ki jih je iz leta v leto več, opozarjajo v obeh organizacijah.