Torek, 15. 4. 2014, 13.39
8 let, 7 mesecev
Premalo etike, vse več kršitev temeljnih pravic delavcev
Pravni okvir je morda celo prenormiran, manjka pa etična podstat v družbi, ugotavljajo inšpektorji za delo na že 12. konferenci Inšpektorata RS za delo z naslovom Kršitve temeljnih pravic iz delovnega razmerja.
Kot je pojasnila direktorica inšpekcije nadzora delovnih razmerij Jasmina Rakita Cencelj, so lani inšpektorji na področju delovnih razmerij opravili skoraj 11.000 nadzorov in ugotovili več kot 9700 kršitev ter izdali 6700 ukrepov, največ na področjih gradbeništva, gostinstva in trgovine.
Najpogostejša kršitev, s katero se ukvarjajo inšpektorji za delo, se medtem nanaša na plačilo za delo, kjer največ težav ugotavlja tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Lani se je število pobud s področja delovnih razmerij, ki so jih na uradu obravnavali, povečalo za 185 odstotkov v primerjavi z letom 2012.
Inšpektorji ugotavljajo nizko stopnjo odgovornosti pri delodajalcih pa tudi nizko raven empatije in nizko socialno podporo. "Sprašujemo se, kaj bi bilo res treba narediti, da bi se spremenila moralna oziroma etična podstat, da bo pravo spet delovalo," je izpostavila Cencljeva in kot bistveno izpostavila spremembo odnosa družbe do tega problema.
Pogosti so veriženje pogodb o zaposlitvi za določen čas, študentsko delo v v primerih, ko obstajajo vsi elementi delovnega razmerja, in siljenje delavcev v pridobivanje statusa samostojnega podjetnika. Najhujši pa je stres delavcev zaradi neizplačanih plač. Zato je Trčkova pozvala vse, da si zastavimo skupni cilj. Ta je, da se vsakemu za delo zagotovi pravično plačilo.