Torek, 19. 5. 2015, 11.44
7 let, 1 mesec
Preiskovalna sodnica odredila pripor zdravniku Radanu (video)
Po več mesecih je epilog dobila kriminalistična preiskava, ki je potekala na nevrološki kliniki v UKC Ljubljani, kjer so pod drobnogled med drugim vzeli vzeli dejanja zdravnika Ivana Radana. Kot so nam pojasnili na PU Ljubljana, so policisti podali kazensko ovadbo za več kaznivih dejanj, eni osebi odvzeli prostost in jo privedli k preiskovalnemu sodniku, ki mu je odredil sodno pridržanje.
Tožilstvo je zanj zahtevalo pripor zaradi ponovitvene nevarnosti. "Po zaslišanju obdolženca - njegov zagovor je trajal osem ur in je bil zelo izčrpen - sem vložila zahtevo za sodno preiskavo in predlagala pripor zaradi ponovitvene nevarnosti," je po zaslišanju Radana povedala okrožna državna tožilka Katarina Bergant. Po odločitvi sodnice, ki je sledila njenemu predlogu, pa je tožilka dodala še, da je sodnica s tem potrdila tudi utemeljenost suma očitanih kaznivih dejanj. Glede uvedbe sodne preiskave pa še ni bilo odločeno, je povedala Bergantova.
Pomočnica generalnega direktorja za upravnopravne zadeve UKC Ljubljana Meta Vesel Valentinčič pa je pojasnila, da se z današnjimi informacijami marsikaj spremeni. "Očitno je, da je zgodba širša, kot je bilo na začetku videti. Padajo tudi vsi izgovori o provokaciji, ki je bila Radanova glavna točka obrambe. Ob toliko primerih je treba verjeti, da je šlo za nekaj več," je dejala.
So pa imeli v času, odkar je bil zdravnik Radan odpuščen, tudi nekaj nevšečnosti, saj je, Radan skupaj s prijateljem hodil na nevrološko kliniko, kjer jim je grozil, zaradi česar so morali posredovati varnostniki in tudi policija. Prepovedali so mu tudi vstop na kliniko.
Zaskrbljujoč pa ni le obseg kaznivih dejanj, ki jih pripisujejo zdravniku Radanu, pač pa tudi dejstvo, da nepravilnosti niso zaznali že prej. "Tudi molčanje kolegov. Če so vedeli, in nekateri indici kažejo na to, potem je to resnično zaskrbljujoče," je dejal Možina.
Dodal je še, da se bodo morali odgovorni v prihodnje še bolj posvetiti tej problematiki, "kajti ni nujno, da je ta primer osamljen".
"Najprej je treba povedati, da je vseh zaposlenih zdravnikov, tako v javnem kot zasebnem sektorju, skoraj sedem tisoč. In na vsakem žitnem polju zraste tudi nekaj plevela, na žalost," nam je povedal in dodal, da tudi sam dela na intenzivnem oddelku in se srečuje s podobnimi dilemami in vprašanji, zato ga skuša razumeti kot človek. "Ne morem pa razumeti okoliščin, ki so do tega pripeljale oziroma kako to, da nihče tega ni opazil prej."
Povedal je še, da so okoliščine v tem primeru zelo težko razumljive in da je težko govoriti o krivdi. Hkrati je prepričan, da se na njegovem oddelku kaj takega nikoli ne bi moglo zgoditi.