Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 5. 2008,
22.29

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 8. 5. 2008, 22.29

8 let, 8 mesecev

Predlog za razpis referenduma brez zadostne podpore

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Parlamentarni odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj danes ni sprejel mnenja, da je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o pokrajinah primeren.

SD, LDS in Zares: Zahteva za razpis referenduma ne izpolnjuje pogojev za sejo DZ V SD, LDS in Zares so prepričani, da po glasovanju na odboru ni pogojev, da bi zahtevo za razpis posvetovalnega referenduma o pokrajinah uvrstili na dnevni red seje državnega zbora. Upali so, da bo takšna odločitev sprejeta tudi na kolegiju predsednika DZ, vendar je predsednik DZ France Cukjati dejal, da o razpisu referenduma odločal DZ. Glede na poslovniške določbe in tudi dosedanjo prakso je bilo vedno tako, "da če se matično delovno telo ni izjasnilo o predlogih, ki so bili dani, takšna točka ni mogla na sejo DZ", je dejal Miran Potrč (SD).

DeSUS se je pridružil opoziciji Da odbor sprejme mnenje, da je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o območjih pokrajin v Sloveniji primeren, je glasovalo sedem članov odbora koalicijskih SDS, SLS in NSi. Šest opozicijskih članov, ki se jim je pridružil še Vili Rezman (DeSUS), pa je bilo proti.

DeSuS z Rezmanom proti koaliciji Najprej so se opredelili do spremenjenega koalicijskega predloga SDS in SLS za 14 pokrajin (13 plus Ljubljana), ki so mu nasprotovali v opoziciji in Rezman, Martin Mikolič (NSi) pa se je vzdržal.

Celotna koalicija je nato glasovala proti predlogu opozicijskih SD, LDS in Zares, da bi ljudi na referendumu povprašali, ali so za šest, osem ali 13 pokrajin.

Nazadnje zadostne podpore ni dobil niti osnovni koalicijski predlog za referendum na podlagi pokrajinskega zemljevida s 13 pokrajinami (12 plus Ljubljana); tudi tu se je pri glasovanju "proti" opoziciji pridružil Rezman.

Kako naprej bo odločil kolegij predsednika DZ

Predsedujoči odboru Franc Jazbec (SDS) je na vprašanje Potrča SD, kaj takšna odločitev pomeni, odgovoril, da bodo strokovne službe pripravile zapisnik o poteku seje in poročilo. Kakšni pa bodo postopki naprej, pa naj bi odločil kolegij predsednika DZ.

Potrč je ob začetku seje izrazil tudi protest nad četrtkovim delom odbora in ravnanjem Jazbeca kot njegovega predsednika. Kot je pojasnil vodja poslancev SD, je namreč dovolil, da je opozicija skupaj z Rezmanom čakala več kot pol ure na poslance koalicije. Nihče pa jim ni pojasnil, ali se bodo vrnili na sejo ali ne.

Očitki na račun zlorabe poslovnika

Potrč je ob tem poudaril, da bi moral Jazbec po preteku časa nadaljevati sejo in v skladu s poslovnikom ugotoviti nesklepčnost. "Razumem, da obstaja v koalicijskih vrstah velika neenotnost. Razumem, da jo želite razrešiti, vendar ne na račun zlorab poslovnika," je poudaril Potrč. Jazbecu pa je očital "grobo zlorabo poslovnika in privatizacijo dela tega odbora s strani vladajoče koalicije".

Cukjati: O razpisu pokrajinskega referenduma bo odločalo glasovanje v DZ Predsednik DZ France Cukjati je dejal, da bo o razpisu pokrajinskega referenduma odločalo glasovanje v DZ, ne glede na negativno mnenje matičnega odbora za lokalno samoupravo in regionalni razvoj. Cukjati pa se še ni odločil, kdaj bo izredna seje, na kateri bodo odločali o razpisu referenduma o t.i. Kosovi komisiji.

"Odbor je naredil napako" Cukjati je na današnji seji kolegija predsednika DZ dejal, da so razlike med sprejemanjem zakonov in pobudo za referendum. Dodal je, da je odbor za lokalno samoupravo naredil napako, ker je obravnaval tudi odlok o razpisu referenduma. "Šele, če bodo poslanci izglasovali sklep o razpisu referenduma, bo odbor lahko razpravljal o odloku," je poudaril.

Tanko: Zahteva za razpis referenduma izpolnjuje pogoje za obravnavo na seji DZ Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je dejal, da bi odbor DZ za lokalno samoupravo in regionalni razvoj lahko odločal le o mnenju k zahtevi za razpis posvetovalnega referenduma o pokrajinah.

"Glasovanje je bilo brezpredmetno" Zaradi v tem delu ne dovolj kvalitetno pripravljene seje s strani strokovnih služb pa so člani odbora nato prešli še na glasovanje o odloku za razpis referenduma ter o predlogih dopolnil, s katerimi bi prvotno predlagano referendumsko vprašanje spremenili. To glasovanje je bilo "v bistvu brezpredmetno", je poudaril Tanko.

Ne spreglejte