Četrtek, 27. 1. 2022, 14.51
2 leti, 10 mesecev
Pozor, ne nasedajte goljufom z lažnimi sporočili
Včeraj smo pisali, da goljufi v imenu Nove KBM pošiljajo sporočila SMS, v katerih uporabnike pozivajo, naj obiščejo priloženo spletno povezavo in se prijavijo v aplikacijo za spletno bančništvo Bank@Net, danes pa o podobnih prevarantih, ki poskušajo pridobiti zaupne osebne podatke, poročajo iz NLB. Z lažnim sporočilom SMS želijo od prejemnikov sporočila pridobiti varnostne elemente, kot sta uporabniško ime in geslo, in vstopiti v elektronsko banko. Prejemnikom svetujejo, naj takšna sporočila izbrišejo.
"Poudarjamo, da gre za poskus prevare in da banka tovrstnih podatkov nikoli ne pridobiva prek sporočil SMS," poudarjajo v banki in vsem strankam oziroma prejemnikom tovrstnih sporočil svetujejo, da povezave ne odpirajo, sporočilo pa takoj izbrišejo.
"V primeru, da ste svoje občutljive podatke že posredovali, pa svetujemo, da s pomočjo bančnih strokovnjakov NLB kontaktnega centra prek videoklica, spletnega klepeta ali telefonskega klica na številko 01 477 20 00 blokirate uporabo elektronskega bančništva," so dodali.
Goljufi se osredotočajo na tarče z veliko uporabniki
Tudi druge banke in hranilnice, članice Združenja bank Slovenije, v zadnjem obdobju opažajo porast poskusov spletnih prevar, predvsem tako imenovanega phishinga oziroma spletnega ribarjenja. Goljufi prek elektronske pošte ali SMS-sporočil pošiljajo lažna sporočila s ciljem pridobiti občutljive podatke. Pri tem se usmerjajo na tarče z veliko uporabniki, na primer družbena omrežja, priljubljene spletne portale in trgovine, e-poštne storitve in storitve v oblaku, dostavne službe ter banke in hranilnice, so pojasnili v Združenju bank Slovenije.
Strankam bank in hranilnic svetujejo dodatno previdnost pri poslovanju v spletnih ali mobilnih bančnih aplikacijah, pri spletnih nakupih in poslovanju s plačilnimi karticami.
Kaj narediti, če ste na lažno povezavo že kliknili?
V primeru, da ste že vnesli podatke za vstop v spletno ali mobilno aplikacijo svoje banke, je dostopno geslo najbolje takoj preventivno zamenjati, če pa ste vnesli podatke svoje bančne kartice, je najbolje kartico nemudoma blokirati. To storite s klicem na telefonsko številko kartičnega servisnega centra banke, ki je zapisana na hrbtni strani vaše kartice, ali s klicem na kontaktni center banke ali hranilnice.
Če ste v vaši spletni ali mobilni banki morebiti že potrdili kakšen plačilni nalog, ki so ga vnesli goljufi, o tem nemudoma obvestite svojo banko ali hranilnico.
Ne pozabite, da banke ali hranilnice od vas nikoli ne bodo zahtevale, da vnašate svoje prijavne podatke ali podatke o karticah v spletne povezave, poslane prek elektronskih ali SMS-sporočil. To je lahko prvi znak, da gre za prevaro. Če niste prepričani o verodostojnosti prejetega sporočila, to raje preverite pri svoji banki ali hranilnici.
1