Torek, 27. 5. 2008, 11.31
8 let, 9 mesecev
Poslanci glede financiranja občin znova na dveh bregovih
V opoziciji opozarjajo, da predlog občinam jemlje avtonomijo in je "protiurbano" naravnan, v koaliciji pa so prepričani, da bo zmanjšal razvojne razlike med občinami.
DeSUS: zakon prinaša zgolj prerazdeljevanje
V DeSUS bodo predlog sicer podprli, da ne bo ostalo neskladje z ustavo, a po besedah Vilija Rezmana "je nekaj resnice na tem, da gre za ruralizacijo", zakon pa prinaša zgolj prerazdeljevanje in nobenih spodbud za razvoj.
Bojan Kontič (SD) ugotavlja, da predlog ne sledi odločbi US. Opozarja, da morajo biti lokalnim skupnostim zagotovljeni trajni in stalni finančni viri, ki morajo biti v pomembnem delu odvisni od lastnih prizadevanj in učinkovitega izvajanja pristojnosti.
LDS: Zakon ohranja državni centralizem
V LDS predloga ne nameravajo podpreti, saj po besedah Milana Petka ohranja državni centralizem in ne spoštuje ustavne odločbe. Prav tako je v zakonsko novelo vgrajen "antiurban" odnos, opozarja.
Ker gre praktično za nadaljevanje politike prerazporeditve, ne pa zagotavljanja pogojev za čim večjo finančno avtonomnost lokalnih skupnosti, predloga v Zares ne bodo podprli, je povedal Vili Trofenik.
Poslanci Lipe predlagane novele ne bodo podprli. Sašo Peče je izpostavil predvsem nekatere pripombe Mestne občine Ljubljana. Po njegovi oceni je najpomembnejša pripomba ta, da predlog ne določa lastnih virov občine, poleg tega pa višina sredstev ne zadostuje za financiranje nalog občin.
Opozicija je predlagala dve dopolnili, ki se tičeta zadolževanja občin. Po njihovih besedah bi dopolnili preprečili odhod občin iz zakladniškega sistema in prenos dolga občin na javna podjetja. Koalicija in tudi člani opozicije, ki so župani zadolženih občin, dopolniloma nasprotujejo.