Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
14. 7. 2008,
19.24

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 14. 7. 2008, 19.24

9 let

Poročilu Černačeve komisije se obeta podpora

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Poslanci so obravnavali poročilo komisije, ki preiskuje nakup vojaške opreme med letoma 1994 in 2007.

Poslanci SDS, NSi in SLS ter SNS so napovedali podporo poročilu, opozicijska poslanci in člana komisije Anton Anderlič (LDS) in Aurelio Juri (SD) pa sta menila, da gre v poročilu za neutemeljene vrednostne ocene. Černač: Niso bila spoštovana načela gospodarnosti Predsednik komisije Zvonko Černač (SDS) je uvodoma povzel dejavnosti komisije v času njenega delovanja, zaslišanje prič, ogled oborožitvenih sistemov in pregled dokumentacije. Nato je predstavil tudi ugotovitve komisije in sklepe, ki jih komisija predlaga v sprejem državnemu zboru. Kot je dejal, komisija med drugim predlaga ugotovitve, da pri nakupih, ki so bili predmet preiskave, niso bila spoštovana načela gospodarnosti. Poročilo tudi ugotavlja, da je bila politična odgovornost posameznih nosilcev političnih funkcij v zvezi s predmetom preiskave velika, nikoli pa se ni ugotavljala, je pojasnil Černač. Izpostavil je tudi sum nezakonitosti pri izvedbi teh poslov. O ločenem mnenju, ki sta ga napisala Juri in Anderlič pa je Černač sicer še povedal, da v ničemer ne ovrže ugotovitev poročila.

Tanko: Člani LDS in SD so v te posle globoko vpleteni

Po mnenju poslanca SNS Srečka Prijatelja, ki je napovedal podporo poročilu, je bil najbolj sporen orožarski posel obnova tankov T55. Kot je poudaril, je bilo v to obnovo vloženih ogromno sredstev, tanki pa zdaj stojijo in "čakajo na odpis".

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je poudaril, da so nabave vojaške opreme v preteklosti temeljile na osnovi dogovora nekaj oseb, kar so spremenile šele volitve leta 2004. Člani LDS in SD so v te posle globoko vpleteni, je prepričan Tanko. Med nepravilnostmi je Tanko omenil, da za nobeno od nabav ni bil izveden javni razpis, tako da so bili dobavitelji vnaprej znani. Nabave po njegovo niso bile transparentne, nekaj opreme pa danes ni mogoče uporabljati.

Juri trdi, da je bila ta komisija ustanovljena zaradi druge komisije

Aurelio Juri (SD) pa je izrazil prepričanje, da je bila ustanovitev preiskovalne komisije, ki jo je vodil Černač, le poskus onemogočanja dela preiskovalne komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov 8X8. Na združitev po Jurijevo opozicija ni pristala, ker bi komisija sledila kronologiji nabav, pri čemer pa oklepniki 8X8 verjetno sploh ne bi prišli na vrsto.

"Dokazov ni niti za vzorec" Glede poročila Černačeve komisije pa Juri meni, da gre za vrednostne ocene in da dokazov ni niti za vzorec. Prepričan je, da bi komisija morala izvesti razpravo med njenimi člani in zaslišati več prič. Vendar pa je koalkicija njihove predloge za dopolnitev dokaznega sklepa zavrnila, je povedal Juri, ki poročila ne namerava podpreti.

Poročila ne bo podprl tudi Anton Anderlič Prav tako ga ne namerava podpreti Anton Anderlič (LDS), ki je med drugim povedal, da niti eno stališče iz tega poročila ne izhaja iz ugotovitev komisije. Zato to poročilo po njegovo ni poročilo preiskovalne komisije, ampak politični pamflet. Ob tem je poudaril, da so člani komisije iz vrst koalicije zavrnili predlagano razširitev dokaznega sklepa.

Politično obračunavanje med koalicijio in opozicijo?

Robert Hrovat (SDS) pa je med drugim opozoril, da je bil posel z oklepniki 6X6 zgolj priprava na posel z oklepniki 8X8, ki naj bi ga prav tako dobila Sistemska tehnika.

Ljubo Germič (LDS) je izrazil prepričanje, da bi komisija do dogovora o poročilu morala priti s konsenzom. Po njegovem mnenju gre le za politično obračunavanje med koalicijio in opozicijo. Kot je dodal Geza Džuban (prav tako LDS) pa je zaradi razprav, povezanih s Sistemsko tehniko, to podjetje v zadnjem času že zelo osramočeno.

Na to, da je bilo obrambno ministrstvo 13 let v rokah stranke sedanje koalicije, pa je spomnil poslanec SD Dušan Kumer. Kot je poudaril, bi prav ta stranka lahko zagotovila večjo transparentnost nakupov.

Černačevo poročilo na predlaga ničesar, nobene spremembe zakonodaje Milan M. Cvikl (SD) je opozoril, da je pozitivno mnenje o pravilnosti posla z oklepniki dalo računsko sodišče, to pa je po njegovem verodostojna institucija. Ob tem je dejal, da Černačevo poročilo na predlaga ničesar, nobene spremembe zakonodaje.

Tanko pa je izpostavil, da je Černačeva komisija pripravila končno poročilo, medtem ko komisija, ki preiskuje nakup oklepnikov 8X8, in jo vodi poslanec SD Cvikl, ni državnemu zboru predstavila še ničesar.

DZ bo o poročilu komisije glasoval v torek.

Ne spreglejte