Sobota, 30. 6. 2012, 9.01
8 let, 9 mesecev
Poletni meseci vedno tudi priložnost za obisk gorskih postojank
![](/media/img/04/b9/b7e4252d135f95356140.jpeg)
Planinski domovi in koče, ki pohodnikom nudijo zavetje, prenočišče, hrano in pijačo, so v poletnih mesecih v veliki večini odprti. Oskrbniki med njimi srečujejo pohodnike praktično iz vsega sveta.
Vseh planinskih postojank, koč in bivakov je v Slovenskih hribih in gorah po podatkih Planinske zveze Slovenije (PZS) 176, od tega jih je pričakovano največ - kar 58 - v Julijskih Alpah. V Kamniških in Savinjskih Alpah jih je 36, v Posavskem hribovju 24, na območju Notranjske in Primorske pa 19. Še 18 jih je v hribovjih severovzhodne Slovenije, 14 v Karavankah in sedem na območju Dolenjske.
Osnovna funkcija planinskih koč je, da obiskovalcem gora nudijo zavetje, prenočišče, hrano in pijačo. Najvišje cene nočitev v kočah za posamezno sezono določi PZS, sicer pa so odvisne od vrste ležišč. Gibljejo se med 12 in 24 evrov, za člane PZS pa pol manj. Zlasti za koče v visokogorju je pomembno pravilo, da je oskrbnik dolžan sprejeti pod streho vsakega obiskovalca, tudi če nima na razpolago prostih ležišč, in mu omogočiti zasilno prenočevanje.
Nekateri planinski domovi in koče so odprti stalno, spet drugi pa le ob določenih mesecih ali dnevih. Številne koče svoja vrata tako odprejo v poletnih mesecih, ko pričakujejo tudi največ planincev. Zlasti v tem času je med najbolj obiskanimi planinskimi postojankami Triglavski dom na Kredarici. Ta leži na 2515 metrih nadmorske višine, je najvišje ležeča in največja postojanka, saj obsega skupno 300 ležišč.
Ena visokogorskih postojank na območju Kamniških in Savinjskih Alp je Češka koča na Spodnjih ravneh, ki leži na 1542 metrih nadmorske višine in je odprta v poletnih mesecih. Njen oskrbnik Tone Karničar je pojasnil, da o številu obiskovalcev sklepajo iz vpisne knjige, v katero se vpiše približno tretjina vseh planincev. Ob koncih tedna z lepim vremenom se v to knjigo vpiše tudi 200 ali 300 ljudi, torej je obiskovalcev tudi več kot 600. Prav ob koncih tedna v koči, v kateri je sicer skupno 70 ležišč, naštejejo tudi največ nočitev.
Pod Stolom, najvišjim vrhom Karavank, pa na 2174 metrih nadmorske višine leži Prešernova Koča na Stolu. Oskrbnik Leon Palčič je dejal, da letno naštejejo približno 10.000 planincev, med katerimi jih okoli 500 v njihovi koči tudi prenoči. Koča je sicer odprta od začetka junija do konca septembra, v njej pa lahko prenoči okoli 45 ljudi.
V Kamniške in Savinjske Alpe se po besedah Toneta Karničarja ob Slovencih podaja tudi veliko Hrvatov, manj kot v preteklih letih je Avstrijcev, letos pa je srečal tudi že Nizozemce in celo Fince. Med obiskovalci Stola pa je Palčič poleg domačinov, Avstrijcev, Hrvatov in Nemcev naštel Avstralce, Izraelce, Indijce, Švede in Angleže.
Ob viških sezone dela ne zmanjka niti na Češki koči na Spodnjih ravneh, kjer za obiskovalce skrbi družina Karničar. Podobno je na Prešernovi koči na Stolu, kjer za planince poskrbi oskrbnik Palčič z ženo, v času gneče pa poiščeta dodatno pomoč.