Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 1. 2014,
14.22

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 1. 2014, 14.22

9 let

Pogled v zdravstveno blagajno: 50 milijonov minusa se prenaša v leto 2014

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Prvi podatki o finančnem poslovanju ZZZS za leto 2013 kažejo, da zavod leto končuje brez zadolžitve. Vendar pa 48,7 milijona evrov primanjkljaja prenaša na letošnje leto.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je imel lani rahlo negativno bilanco, ob 2.289,8 milijona odhodkov in 2.289,2 milijona prihodkov je imel namreč 600 tisoč evrov izgube.

Zavod je imel leta 2013 za 1,3 milijona evrov manj načrtovanih odhodkov in za 1,9 milijona evrov manj načrtovanih prihodkov. Primanjkljaj bo ZZZS pokril s sredstvi, ki jih ima na računu, teh je bilo pred pokritjem primanjkljaja za 1,7 milijona evrov.

Na zavodu so pojasnili, da so se zaradi prepovedi medletnega zadolževanja zamaknili roki plačil drugega in tretjega dela decembrskega avansa v leto 2014, in sicer v višini 48,7 milijona evrov.

Vidni ukrepi za zagotavljanje finančne vzdržnosti Kot pojasnjuje direktor zavoda Samo Fakin, so na višino odhodkov v lanskem letu učinkovali tudi uveljavljeni ukrepi, in sicer:

- znižanje zdravstvenih storitev za tri odstotke (učinek: 44,7 milijona evrov), - selektivno znižanje kalkulativnih sredstev za amortizacijo v cenah zdravstvenih storitev (učinek: 12,3 milijona evrov), - znižanje deleža administrativno-tehničnega kadra (učinek: 6,5 milijona evrov), - znižanje sredstev za laboratorij v referenčnih ambulantah (učinek: 2,5 milijona evrov), - poenoteno znižanje cen programov bolnišnice dejavnosti psihiatrije (učinek: 2,8 milijona evrov).

V leto 2013 so bile sicer iz leta 2012 prenesene zapadle obveznosti v višini 64 milijonov evrov. Fakin dodaja, da leta 2013 še niso bile uveljavljene spremembe v prispevnih stopnjah ter ukinitev pravice do pogrebnine in posmrtnine.

Največ denarja za zdravstvene storitve in zdravila Kot pojasnjuje Fakin, so odhodki v okviru načrtovanih, so pa prihodki manjši od načrtovanih – predvsem zaradi nižje realiziranih prihodkov po mednarodnih sporazumih.

Odhodki za zdravstvene storitve so tako znašali 1.602 milijonov evrov, odhodki za zdravila nekaj več kot 296 milijonov evrov, odhodki za medicinske pripomočke 57 milijonov evrov, za zdravljenje v tujini in mednarodne sporazume je bilo namenjenih 40,7 milijona evrov.

Za povračilo denarnih dajatev, kot so nadomestila, pogrebnine, posmrtnine in potni stroški, je bilo realiziranih dobrih 240 milijonov evrov. Odhodki za nadomestila plače zaradi zadržanosti od dela znašajo skoraj 230 milijonov evrov. Povprečna zadržanost od dela je v lanskem letu sicer znašala 17 dni.

Ne spreglejte