Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 6. 2011,
13.59

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 6. 2011, 13.59

8 let, 8 mesecev

Pobudniki akcije Gremo na volitve zbrali 16.500 podpisov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pobudniki akcije Gremo na volitve so na svoji spletni strani, kjer lahko državljani izrazijo željo po institucionalni rešitvi trenutnega stanja v državi, v 10 dneh zbrali 16.500 podpisov.

To je dejal eden od pobudnikov Rado Pezdir. Gregor Virant pa je poudaril, da je vedno več razlogov za predčasne volitve, to pa je po njegovem tudi edina možnost.

Virant: Pravno gledano je enostavno priti do volitev Virant je ob tem dodal, da je pravno gledano enostavno priti do volitev. Dovolj je, da premier gre po zaupnico v parlament brez vezanja na kakršenkoli zakon. Težko pa je prisiliti vlado in politično elito, da pristane na volitve, meni Virant.

"Nimamo delujoče pravne države" Po besedah Žige Turka "nimamo delujoče pravne države, izgrajenega tržnega gospodarstva in pravila konkurence, socialna država pa korenini v drugih časih". Trenutna politična kriza po njegovem kaže, da politični sistem ne deluje oziroma deluje počasi. Zato so z zbiranjem podpisov želeli, da se bi bila politika sposobna hitreje odločiti.

Šušteršič: Alternative so jasne Janez Šušteršič pa je o pomislekih, da z akcijo pomagajo na oblast opoziciji ter da volitve zaradi pomanjkanja alternative niso smiselne, dejal, da je veliko ljudi za predčasne volitve, tako predsednik države kot tudi nekatere koalicijske stranke. Poleg tega so po njegovih besedah alternative jasne. Čas je namreč, da stranke gredo na volitve z zelo konkretnimi rešitvami.

Izrazili vsebinske zahteve in pričakovanja Skupina pobudnikov akcije je izrazila tudi svoje vsebinske zahteve in pričakovanja do političnih strank in bodoče vlade. Virant je sprva poudaril, da bi morala vlada na začetku mandata narediti in objaviti strateški načrt, z opredeljenimi prioritetnimi cilji in kdo je zanje odgovoren, z roki in z merljivimi kazalci uspešnosti.

Ključni dejavnik uspeha tudi učinkovit javni sektor Nato je izpostavil potrebo po dialogu in sodelovanju vlade s socialnimi partnerji, civilno družbo in opozicijo. Kot tretjo stvar je poudaril nujnost enostavnejšega institucionalnega sistema, kjer je poudaril, da so vsi pobudniki za to, da ukinejo DS. Virant je kot ključni dejavnik uspeha omenil tudi učinkovit javni sektor in izkoristek vseh kadrovskih potencialov, ne pa da vsaka vlada na novo kadruje po sistemu "naši vaši".

Šušteršič je med rešitvami za prilagodljiv socialni sistem poudaril, da mora država podpreti tiste, ki se samozaposlijo in tista podjetja, ki so uspešna na trgu s prodajo proizvodov z visoko dodano vrednostjo. Poleg tega pa je po njegovem prepričanju nujen umik države iz gospodarstva in družbe.

Pezdir izpostavil privatizacijo obeh državnih bank Pezdir pa je med svojimi pričakovanji izpostavil privatizacijo obeh državnih bank. Ob tem je po njegovem mnenju nujna potreba po spremembi miselnosti, da so davki instrument prerazdeljevanja in zagotavljanja socialne države v to, da je davčni sistem instrument razvoja. Kot zadnje pa je poudaril, da mora nastati ekonomska ustava, ki bi dala pravila, kako se ekonomska politika vodi in kje so njene omejitve.

Trenutno ni dogovora, da bi šli skupaj na volitve Na novinarsko vprašanje, ali bodo nastopili na volitvah pa je Šušteršič dejal, da trenutno ni dogovora, da bi šli skupaj na volitve.

Spletno stran z naslovom Dovolj je bilo, gremo na volitve (gremonavolitve.si) so ustanovili Gregor Virant, Matej Lahovnik, Marko Pavliha, Rado Pezdir, Janez Šušeršič in Žiga Turk.

Ne spreglejte