"Direktor policije je včeraj zanikal naše navedbe glede petkove brutalne izvršbe nad deklico, a naši dokazi kažejo drugače, " je na tiskovni konferenci Svetovalnice Akcija povedal Matic Munc.
"Policija je oktobra začela preiskovati sum spolne zlorabe, primer je pred tem šest mesecev ležal v predalu Tatjane Mušič, odgovorne za mladoletniško kriminaliteto na GPU, zato očitki o zavlačevanju niso iz trte izviti. Goršek je trdil, da so tožilstvu predali 250 strani dokumentov, pri tem pa pozablja, da sem jim te listine izročila jaz. To pomeni, da je policija zgolj zbrala te listine, opravila razgovore z nekaterimi in na tožilstvo dala poročilo, pri čemer so v pogovoru z direktorico CSD že novembra dejali, da bodo na tožilstvo podali poročilo in ne ovadbe. Torej so že 19. novembra vedeli, da bodo na tožilstvo dali samo poročilo in ne bodo delali ničesar več,« je povedala Natalija Markač, prav tako iz Svetovalnice Akcija.
Markačeva: Policija naj objavi celoten posnetek
"Drži, da so policisti snemali izvršbo, a pokazali so zelo reducirane posnetke. Javno pozivam policiste, naj objavijo celoten posnetek, kjer se natančno vidi tudi nasilje policista nad lastnikom nepremičnine," je pojasnila Markačeva. Zanikali so tudi, da bi bil na kraju zasebni detektiv. »Bila sta vsaj dva detektiva, eden je bil v Grosupljem in je očetovemu odvetniku izročil sklep o izvršbi, drugi pa na kraju, ki je nato še ves teden oprezal okoli in iskal deklico. Kdo ga plačuje, ne vem, vloga detektiva je nejasna,« je povedal Munc.
Ob prijavi kraje tri vozila in deset policistov
"V hiši je bila mati z odvetnikom.Hvala policiji, da je povedala, da sta bila pred hišo še dva materina odvetnika in to kljub temu, da je mati osumljena spolne zlorabe, torej ob vedenju, da preiskava še ni končana. 20. januarja je namreč tožilstvo obvestilo CSD, da preiskava suma spolne zlorabe poteka in da je postavilo izvedenca. Vstopali so v tri stanovanja, čeprav bi morali izvršbo opraviti le na enem naslovu. To je vdor v stanovanje, pri čemer je enemu od stanovalcev izginil denar,« je našteval Munc in dodal: "Če bo treba, bo ta povedal javno, kakšen odnos so imeli policisti ob prijavi kraje. Najprej sploh niso želeli na kraj, potem pa so prišli s tremi službenimi vozili. Prišlo je deset policistov za krajo. Po zapisnik je moral na policijo, kjer so ga dve uri zasliševali v smeri, kje je deklica."
Šlo je za brutalno akcijo
Ni šlo za asistenco, šlo je za brutalno in nasilno akcijo, je bila prepričana Markačeva. Munc se je dotaknil navodila direktorata za družino CSD z decembra lani, da naj se izvršbe nad otrokom izvajajo z veliko mero previdnosti, s pogajanji, "tudi Mušičeva je na enem od posvetov dejala, da policija na kraju ni potrebna, če pa že, se jo lahko pokliče kasneje. Vedeli so, da je oče v službi oziroma na službeni poti. Kakšno ogroženost so pričakovali, da so na kraj poslali 14 policistov, ki so zavarovali prostor, hišo ogradili s trakovi, zaprli cesto, kot da gre za zaščito pred kriminalno združbo?"
"Šlo je za ustrahovanje, demonstracijo moči, zato trdimo, da je policija zlorabila pooblastila. Nobene grožnje s strani očeta ni bilo. Dejal je le, da bo za ceno svojega življenja varoval otroka," je pojasnila Markačeva in dodala, da je bilo policistov najmanj 23. "Tudi ne vem, kako je lahko v korist otroku, ko pride na kraj 14 uniformiranih policistov s policijskimi maricami?! Kakšen šok bi doživela deklica, če bi zagledala vse te uniformirane ljudi? Policisti bi deklico, če bi jo našli, predali osumljenki kaznivega dejanja," zgroženo ugotavlja Markačeva.
Policisti predlagali stike otroka z materjo pod nadzorom
Iz uradnega zaznamka (razgovor med direktorico CSD Sonjo Tiršek in kriminalistko Anjo Kastelic) je vidno, da policisti predlagajo stike z materjo, ki pa naj bodo pod nadzorom. "Zakaj, če je mati, kot trdi sodišče, okej?" se je spraševala Markačeva in dodala, da je nevestno deloval tudi CSD, ki sodišču tega, da tudi policija predlaga stike pod nadzorom, ni sporočil sodišču. " Ker gredo očitajo tudi to, da deklica od oktobra ni videla mame, se sprašujem, zakaj CSD stikov pod nadzorom ni uredil? Oče namreč ne nasprotuje stikom, ne želi pa, da se opravljajo na kraju, kjer biva osumljenec domnevne spolne zlorabe," je dodala Markačeva. Poleg tega dokumenti kažejo tudi na to, da je policija zaznala "ambivalenten odnos otroka in njegov strah pred dedkom, otrok se zdi prestrašen", CSD pa kljub temu, da je mati na sodišču ves čas trdila, "da se deklica dedka ne boji, te podatke sodišču zamolčal," je še dodala Markačeva.
Munc: Pričakujem razrešitev direktorice CSD Ravne na Koroškem
"Od ministra Svetlika pričakujem, da bo nemudoma razrešil direktorico centra Sonjo Tiršek, ki je že 20. januarja imela dokument o preiskavi, pa tega ni upoštevala, pri čemer je že včeraj Goršek jasno povedal, da je gospodar zadeve tožilstvo," je menil Munc. Markačeva pa je dodala, da je ravno takrat oče vložil zahtevo za izdajo začasne odredbe, CSD pa ni o ničemer obvestil sodišča oziroma je Tirškova ravnala tako, da je direktno ogrozila varnost otroka. Še več, "zadeve je prikrila, ni preprečila izvršbe, njej se očitno zdi prav, da se otroka da v roke osumljenki."
Oba sta se vprašala, ali ni morda zlorabljen institut varne hiše, ne glede na to, da se pojavljajo tri različice. "Kako je mogoče, da se je v varno hišo zatekla osumljenka spolne zlorabe?" se sprašujeta.
Podobno tudi v primeru Markačeve
Dotaknili so se tudi primera Natalije Markač, kjer gre za podobno zadevo, ista imena, enak krog delovanja, Goršek pa je decembra odredil notranji nadzor nad obema primeroma. "Mi smo Tatjani Mušič očitali prikrivanje rezultatov preiskave, da je zadeva šest mesecev tičala v predalu, da se niso odzivali na urgence tožilstva. Mušičeva je na sestanku minuli teden gledala v tla, nobenega protiargumenta nismo dobili, Marjan Fank pa je dejal, da so vsi naši očitki dokazani in da bo razmislil o kadrovskih spremembah na področju mladoletniške kriminalitete. Včeraj pa je razlagal, da je vse okej. Zakaj torej razmišljati o kadrovski zamenjavi, če je vse lepo in prav?« se sprašuje Markačeva.