Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
18. 10. 2013,
14.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

zdravstvena reforma

Petek, 18. 10. 2013, 14.06

8 let, 7 mesecev

Pahor za razsodno reformo zdravstvenega sistema

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V slovenskem zdravstvenem sistemu so nujne strukturne spremembe, a tega se je treba lotiti preudarno, meni predsednik Pahor.

"Slovenski zdravstveni sistem je še vedno vzdržen, a če pogledamo v perspektivo, že nekaj let, da ne govorim desetletje, mu grozi, da se bo sesul sam vase, če ne bomo mi poskrbeli za to, da ga bomo s primernimi strukturnimi ukrepi ohranili v marsičem takšnega, kot je, pa tudi spremenili tako, kot je treba glede na nove izzive časa in prostora," je na odprtju 150. skupščine Slovenskega zdravniškega društva v Mariboru povedal predsednik države Borut Pahor.

Po njegovem prepričanju se je zdravstvene reforme treba lotiti dovolj zgodaj, saj ni zahtevnejšega strukturnega posega v naše družbeno tkivo, kot je poseg v zdravstveni sistem, je ocenil in poudaril, da je treba rešitve iskati v dialogu s stroko.

Gantar za vzdržen sistem financiranja Po oceni ministra za zdravje Tomaža Gantarja je zakon o zdravstveni dejavnosti eden ključnih reformnih zakonov, saj se nanaša na organizacijo dela v zdravstvu. Kot je pojasnil na srečanju članov Društva ekonomistov v zdravstvu, predlog omenjenega zakona prinaša tudi spremembe v delovanju in upravljanju izvajalcev zdravstvenih storitev, večjo samostojnost in odgovornost organov upravljanja javnih zdravstvenih zavodov in povezovanje izvajalcev zdravstvenih storitev.

Gantar ocenjuje, da bi povezovanje zdravstvenih zavodov med drugim povzročilo nižje stroške poslovanja, prihranek zaradi skupnega vodenja javnih naročil, nižanje stroškov zdravstvenih storitev in možnost preusmeritve prihrankov v razvoj zdravstvene dejavnosti.

Odprto vprašanje glede zavarovanj Po ministrovih besedah še vedno obstaja dilema glede prostovoljnega oziroma obveznega zavarovanja, odprto je tudi vprašanje načina in pravno-formalne oblike povezovanja. Še vedno namreč ni jasno, kako se bodo zdravstveni zavodi v zdravstveni regiji povezovali.

Učinkovitega zakona brez obveznega povezovanja zdravstvenih zavodov ne bo, je prepričan Gantar in kot primer dobre prakse pri povezovanju v osnovnem zdravstvu izpostavil Gorenjsko.

Interventni zakon v državni zbor Interventni zdravstveni zakon, ki med drugim viša prispevno stopnjo za obvezno zdravstveno zavarovanje, uvaja prispevke za avtorske in podjemne pogodbe, je po številnih zapletih septembra bil potrjen na vladi, zdaj pa je uvrščen na redno sejo državnega zbora, ki bo prihodnji teden. Izkupiček zakona je po oceni ministra okoli 43 milijonov evrov, kar je manj kot tretjina tega, kar je bilo sprva predvideno.

Ne spreglejte