Premier Borut Pahor je napovedal, da namerava v prihodnjih dneh po telefonu govoriti s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem in se dogovoriti za srečanje.
Kot je pojasnil, se mu tako srečanje zdi pomembno v luči iskanja poti za napredek pri iskanju rešitve spora.
"Pobuda EK vzbuja zmerni optimizem"
Dejal je še, da Slovenija "z zmernim optimizmom" spremlja poskuse Evropske komisije, da bi z mediacijo dokončno rešili vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško. "Če bi Evropska komisija formalizirala to pobudo in jo predstavila obema stranema, ki bi se zanjo tudi odločili, potem to vzbuja zmerni optimizem, da bi lahko letošnje leto izkoristili kot leto ureditve tega vprašanja, ki obremenjuje obe državi že 17 let," je dejal slovenski premier.
"Stvari gredo v pravo smer"
"Slovenija je s pobudo o mediaciji zadovoljna in menimo, da gredo stvari v pravo smer," je pojasnil Pahor in dodal, da je danes prezgodaj reči, "ali bo dosežen dogovor, da se bomo za to pot tudi odločili". Premier je še zatrdil, da se bo pred vsako morebitno spremembo stališč glede spora s Hrvaško temeljito posvetoval s predsedniki vseh parlamentarnih strank in parlamentarnim odborom za zunanjo politiko. "Naj tukaj v Sloveniji ne bo nobenih skrbi," je dejal.
Slovenija še naprej vztraja pri svojih odločitvah
Pahor je glede slovenske blokade Hrvaške na poti v EU ponovil, da Slovenija ne bo spremenila svoje odločitve, če se ne bodo spremenile okoliščine, zaradi katerih je do te odločitve prišlo. "Odločitev, da lani damo rdečo luč Hrvaški za nadaljevanje pohgajanj, ni bila naš cilj, ampak sredstvo, ki je bilo neizogibno za to, da se spremenijo nekatere stvari, ki so ogrožale naše nacionalne interese," je dejal Pahor. Danes je senzibilnost evropske politike za obseg problema, ki zadeva reševanje spora med Slovenijo ni Hrvaško, bistveno večji, kot pred našim decembrskim ravnanjem. Mi smo tega veseli," je dodal.
Sanader spomnil na dogovor o urejanju spora na sodišču v Haagu
Med tem pa je po poročanju Večernjega lista hrvaški premier Ivo Sanader dejal, da sta meddržavni komisiji, ki pripravljata izhodišča za reševanje vprašanja meje na mednarodnem sodišču, prišli daleč v pripravah in morata končati delo.
"Mejni spor je treba ločiti od hrvaških pogajanj z EU"
"Mejni spor je treba ločiti od hrvaških pogajanj z EU. Hrvaške v nobenem primeru ni mogoče pred vstopom v EU obravnavati drugače, kot je bila Slovenija pred petimi leti, ko ob vstopu v unijo prav tako ni imela rešenega vprašanja meje," je po poročanju časnika ponovil Sanader v ponedeljek.
Hrvaška želi urediti mejni spor na mednarodnem sodišču
Predsednik hrvaške vlade je ponovil, da sta slovenska in hrvaška vlada pred letom in pol sprejeli odločitev, da bosta mejni spor uredili na Meddržavnem sodišču v Haagu in da bosta parlamenta vnaprej sprejela vsako odločitev tega sodišča. Sanader in takratni slovenski premier Janez Janša sta se na Bledu dogovorila za oblikovanje dveh komisij za vprašanje meje, od katerih je ena komisija mednarodnopravnih strokovnjakov, ki naj bi pripravila predlog sporazuma, ki ga morata državi skleniti pred morebitnim začetkom postopka pred tretjo stranjo. Janša je minuli teden ponovil, da je sodišče v Haagu samo ena od možnosti pod pogojem, da mešana komisija mednarodnopravnih strokovnjakov določi okvir, ki bo za obe državi sprejemljiv.
Pogačnik: Vrtimo se okoli treh-štirih odprtih vprašanj
Predsednik slovenskega dela te mešane komisije Miha Pogačnik je povedal, da bo na sredinem, četrtem srečanju komisije, predlagal sklenitev dela. Kot je pojasnil, se namreč "vrtijo okoli treh-štirih odprtih vprašanj", za katera mora odločitev sprejeti politika. Izrazil je sicer upanje, da bodo na sredinem sestanku, ki naj bi bil v Šmarjeških toplicah, lahko ponovno pregledali še odprta vprašanja, in videli, če lahko tokrat pridejo bliže kot zadnjič. "Če da, sijajno, če ne, pa moramo pošteno povedati, do kod mednarodni pravniki stvari lahko uskladimo, od kod dalje pa je končna odločitev vendarle politična," je povedal.
Pahor napovedal zaključek dela mešane komisije
Slovenski premier Borut Pahor je v ponedeljek napovedal, da bo omenjena komisija v sredo zaključila delo. Preden se bo slovenska politika kakorkoli odzvala na nadaljnje pobude, pa bo najprej temeljito preučila poročilo komisije, je dejal premier in dodal, da bo z njim seznanil tudi predsednike parlamentarnih strank, verjetno pa tudi odbor DZ za zunanjo politiko.
Sanader: Edinega telesa ne treba pokopati
Sanader pa je po poročanju Večernjega lista še dejal, da je treba počakati, kaj se bo zgodilo v sredo, da pa ni treba "pokopati" edinega telesa, preden konča delo.