Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 12. 2008,
8.00

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 12. 2008, 8.00

9 let, 3 mesece

Pahor: Paket ukrepov pred sprejemom še na ESS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vlada bo osnutek paketa ukrepov, ki bo pripravljen predvidoma do sredine decembra, dala v obravnavo Ekonomsko-socialnemu sveta (ESS), je napovedal premier Borut Pahor.

Sindikati bodo predloge uskladili v memorandumu, ki naj bi bil pripravljen čim prej. Premier memorandum pričakuje "v čim krajšem razumnem roku". Pogovore bo nadaljeval prihodnji teden, ko se bo predvidoma v torek srečal s predstavniki mladih in starejših. Pahor si sicer ne predstavlja, da bi na ESS dosegli polno strinjanje glede vseh ukrepov, pričakuje pa, da bodo dosegli dogovor, v katero smer naj gredo ukrepi. "Brez izmenjave mnenj krize ne bo mogoče spremeniti v priložnost," je po srečanju dejal premier.

Dodal je, da mora vlada sprejeti določene odločitve, "ki ne bodo vedno končale na skupnem imenovalcu", bodo pa storili vse, da se temu približajo. "Na koncu bo vlada odgovorna za ukrepe, ki jih bomo sprejeli," je dejal. Opozarja, da je treba ravnati hitro, a preudarno, saj da bodo odločitve strateške; Slovenija mora po njegovih besedah krizo izkoristiti za "novo razvojno paradigmo".

Semolič: Vlada ne sme iti predaleč Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je opozoril, da vlada pri nekaterih stvareh ne sme iti predaleč, ker da "ne bo tolerance, če bo prekoračila določene standarde za delavce, ki jih moramo braniti". "Ne smemo priti do točke, ko bomo razumeli politike, ne pa delavcev. Ni pri vsaki stvari mogoče pristajati na to, da je pomembno samo, da si povemo in da se poslušamo," meni Semolič.

Sindikalisti so srečanje označili kot koristno in uspešno, svoje predloge pa bodo uskladili in jih, podobno kot delodajalci, zapisali v posebnem memorandumu. Na usklajevanjih se bodo predvidoma prvič sestali prihodnji torek. Semolič je sicer poudaril, da je nujno najprej zagotoviti delovanje bančnega sistema ter pomoč podjetjem in delavcem, ki jim grozi odpuščanje. Po njegovem bi bila pomoč samo dobrim podjetjem napaka.

Rebolj ponovil idejo o moratoriju na odpuščanje Predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj je ponovil idejo o moratoriju na odpuščanje oz. sprejemanje ukrepov, ki slabšajo delovne pogoje, dokler ukrepi ne bodo pripravljeni. Po njegovem je nujen konstruktiven dialog v konstruktivnem ozračju, k slednjemu pa da delodajalci s trenutnimi predlogi ne prispevajo.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je dejal, da se plačni sistem v javnem sektorju ni posrečil, a da trenutno ni primerno, da bi ga na novo postavljali, kljub temu, da bo verjetno sprožal socialne konflikte in da je nepregleden. Predsednik sindikata Neodvisnost Drago Lombar meni, da mora vlada v podjetjih, katerim bo namenila pomoč, vzpostaviti določen nadzor in da bi morale biti plače vodilnih odvisne od uspešnosti.

Mazalin za aktivno revizijo aktivne politike zaposlovanja Predsednik sindikata KS 90 Boris Mazalin, ki pravi, da je ideja o novem razvojnem dialogu dobra, da pa še pogreša vsebino, se je zavzel za revizijo aktivne politike zaposlovanja. Generalni sekretar sindikata Alternativa Zdenko Lorber meni, da bi morala država sedaj omejiti javno porabo, rešitev pa vidi tudi v znižanju dohodnine, s čimer bi se povečala kupna moč. Generalni sekretar sindikata Solidarnost Slavko Pungeršič je med predlogi omenil možnost predčasnega upokojevanja v podjetjih, ki so v krizi.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je dejal, da ima krizna skupina ministrov pri pripravi predlogov ukrepov cilj zaščititi čim več delovnih mest in položaj zaposlenih. "To naj bo tudi kratek komentar predlogov, ki so jih s tem v zvezi dali delodajalci," pravi. Med ukrepi bo prestrukturiranje programa aktivne politike zaposlovanja glede izobraževanja, usposabljanja in preprečevanja odpuščanja zaradi prerazporejanja.

Vladni predlogi v smeri novega razvojnega programa Svetlik je napovedal začetek priprav na novi socialni sporazum. Vladni predlogi bodo šli v smeri novega razvojnega programa, med drugim vprašanj minimalne plače, regulacije splošne ravni plač vključno z nagradami, udeležbe pri dobičku, pokojninskega sistema in razvojnih vzpodbud. "Želimo si, da se nova razvojna paradigma vrti okrog dviga kakovosti delovnih mest in delovnega okolja, ne več toliko na povečevanju intenzivnosti dela," je dejal minister.

Ne spreglejte