Odbor DZ za zunanjo politiko (OZP) je na nujni seji obsodil nasilje na območju Gaze in pozval vlado, naj si prizadeva za takojšnjo ustavitev nasilja.
Odbor je sprejel štiri sklepe, v katerih je med drugim obsodil sistematične kršitve človekovih pravic ter mednarodnega humanitarnega prava s strani vseh, ki so vpleteni v oborožene spopade in teroristična dejanja. Odbor je tudi izrazil pričakovanje, da bodo raziskane kršitve človekovih pravic in morebitni vojni zločini ter uporaba po mednarodnih konvencijah prepovedanega orožja na območju. Pozval pa je tudi k začetku pogajanj med vsemi sprtimi strani in izrazil pričakovanje, da bo vlada podprla ali sama predlagala mednarodno posredovanje za vzpostavitev miru.
Člani odbora zadovoljni s sejo
Člani odbora so v razpravi pozdravili odločitev, da se OZP izreče o razmerah v Gazi, hkrati pa so izražali razočaranje, da do sklica seje o tem vprašanju ni prišlo že prej.
Nezadovoljstvo nad odločitvijo Slovenije, da se vzdrži glasovanja
Sicer pa so se kresala mnenja o formulaciji na koncu sprejetih sklepov, nekateri člani odbora pa so izražali nezadovoljstvo nad odločitvijo Slovenije, ki se je v ponedeljek na Svetu ZN za človekove pravice v Ženevi vzdržala glasovanja o resoluciji. Ta obsoja izraelsko vojaško ofenzivo v Gazi, ne omenja pa prekinitve premirja s strani gibanja Hamas in raketiranja Izraela.
Slovenija bo prebivalcem Gaze namenila 50.000 evrov
Vlada pa je sprejela sklep, da bo prebivalcem območja Gaze zaradi posledic vojaških spopadov namenila sredstva za humanitarno pomoč v višini 50.000 evrov. Sredstva za humanitarno pomoč bo Slovenija namenila preko Agencije Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA).
Premier Borut Pahor je po seji vlade poudaril, da je treba narediti vse, da se ustavijo vojaške aktivnosti na območju Gaze in vzpostavijo pogoji za dostavo humanitarne pomoči ogroženemu prebivalstvu. Na območju Gaze vladajo razmere velike humanitarne krize, slovenska politika pa si bo prizadevala, da bi se vojaške aktivnosti čimprej ustavile, je dodal.
V Ljubljani shod za obsodbo nasilja v Gazi
Slovenska muslimanska skupnost pa je pozvala na shod za zaustavitev nasilja na območju Gaze. Shod, ob katerem organizatorji pozivajo k prekinitvi molka in apatičnosti politikov, bo v soboto potekal na Kongresnem trgu v Ljubljani. Udeležence shoda bodo med drugim nagovorili varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik, Janez Kozamernik z Amnesty International Slovenija, Osman Đogić s Slovenske muslimanske skupnosti in Faila Pašić Bišić iz Človekoljubnega dobrodelnega društva UP.
Shod ne podpira nasilja na nobeni strani
Organizatorji v povabilu poudarjajo, da gre za miren in nenasilen shod, zato je nezaželeno spodbujanje k rasnemu in verskemu sovraštvu. Shod ne podpira nasilja na nobeni strani - ne izraelski, ne Hamasovi - in se zavzema za mir med obema sprtima stranema. V sporočilu za javnost objavljajo tudi spletno stran Amnesty International, na kateri je mogoče slovenskega zunanjega ministra Samuela Žbogarja zaradi dogajanja v Gazi, kjer je bilo ubitih že več kot 1000 Palestincev, pozvati k ukrepanju.
Zveza prijateljev mladine Slovenije pisala Türku
Zaradi nasilja v Gazi so se oglasili tudi v Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in v zvezi s tem naslovili pismo na predsednika republike Danila Türka. V njem so ga prosili "za jasno stališče in posredovanje kot predsednika suverene evropske države v zvezi z nezaslišanim nasiljem nad civilnim prebivalstvom Palestine, nad prebivalci Gaze, nad civilisti Izraela, zlasti nad otroki in ženskami".
V pismu so še poudarili, da so "prizadeti in ogorčeni nad brezbrižnostjo mednarodne skupnosti, zlasti neučinkovitostjo mednarodnih organizacij, ki ne zmorejo niti toliko moči, da bi v en glas obsodile pobijanje nedolžnih otrok in zahtevale takojšnjo prekinitev spopadov". Spomnili so na sprejetje resolucija Sveta za človekove pravice ZN, pri kateri pa se je Slovenija, skupaj z nekaterimi članicami ZN, vzdržala glasovanja.
"Odgovornost je vaša in naša!"
Poudarili so, da jim v ZPMS ni vseeno "za slovenske otroke, palestinske in izraelske otroke, otroke katerekoli narodnosti ali pripadnike katerekoli jezikovne ali verske skupnosti, države tega sveta". Zapisali so še, da so "otroci upravičeni do posebne skrbi in pomoči, pa naj žive kjerkoli na našem planetu. Danes in ne jutri. Da ne bo jutri za nekatere prepozno. Odgovornost je vaša in naša!"