Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 1. 2009,
9.06

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 1. 2009, 9.06

9 let, 3 mesece

OZP ne bo razpravljal o Ruplu in izbrisanih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kolegij predsednika DZ od predsednika odbora za zunanjo politiko (OZP) Iva Vajgla ne bo zahteval sklica nujnih sej o Vajglovih izjavah glede izbrisanih ter zaslišanju Dimitrija Rupla.

Poslanska skupina SDS je namreč vložila zahtevo za sklic kolegija predsednika DZ, na katerem bi predstavniki poslanskih skupin razpravljali o "neupoštevanju določil ustave in poslovnika DZ v primerih vloženih zahtev za sklic izrednih sej DZ in zahtev za sklic nujnih sej njegovih delovnih teles". Poslanci največje opozicijske poslanske so opozorili na zahtevo za sklic izredne seje DZ, ki so jo vložili na začetku decembra. Tedaj so na dnevni red izredne seje želeli uvrstiti noveli zakonov o dohodnini ter o davku od dohodkov pravnih oseb, ki ju je predlagala še prejšnja vlada. Tanko Gantarju očita kršenje ustave in poslovnika A predstavniki poslanskih skupin na kolegiju predlogov tedaj niso uvrstili na dnevni red seje, saj so sklenili, da počakajo na mnenje vlade, preden odločajo o vrsti postopka. Ker predsednik DZ ni sklical izredne seje, mu je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko očital kršenje ustave in parlamentarnega poslovnika.

Gantar zavrača očitke opozicije Gantar je očitke o kršenju poslovnika in ustave zavrnil. Pojasnil je, da predlogov ni mogel uvrstiti na izredno sejo, saj tedaj o vrsti postopka še ni bilo odločeno. Točke, ki so jih predlagali v SDS, so bile zato po njegovih besedah tedaj neizvršljive. Zato predsednik DZ poudarja, da ni kršil ustave in poslovnika, pač pa ju je s svojim ravnanjem zaščitil. Za očitke opozicije zato ni razlogov, pravi Gantar, ki je po seji kolegija dejal, da ti očitki "kažejo na nek način dela, s katerim se bom moral soočati v naslednjih štirih letih".

V SDS tudi Vajglu očitajo kršenje poslovnika Poslanci SDS pa so opozorili tudi na zahtevo za sklic nujne seje odbora za zunanjo politiko, ki so jo vložili poslanci opozicijskih SDS, SNS in SLS ter zahtevali, da odbor razpravlja o izjavi predsednika odbora Vajgla v Beogradu glede izbrisanih. Ker Vajgl seje ni sklical, mu v SDS očitajo kršenje poslovnika, Vajgl pa je po Tankovih besedah z izjavami o izbrisanih grobo prekršil pristojnosti, ki jih ima kot predsednik odbora za zunanjo politiko.

Vajgl: Tema o izbrisanih ne sodi na OZP Vajgl pa je na seji kolegija vztrajal, da je ravnal pravilno. Kot je poudaril, tema o izbrisanih ne sodi na odbor za zunanjo politiko, zato zahtevo SDS vidi kot poseg v avtonomijo. Znova je poudaril, da izjave, kot jo je zapisala srbska agencija Tanjug, ni dal, pač pa je sogovornikom v neformalnem pogovoru le pojasnil, kaj je glede izbrisanih zapisano v koalicijskem sporazumu. Očitke SDS je zato označil za smešne.

Poslanci SDS so zahtevali tudi zaslišanje Dimitrija Rupla Predsednik odbora za zunanjo politiko bi moral po mnenju poslancev SDS prav tako sklicati sejo, na kateri bi zaslišali kandidata za veleposlanika na Dunaju Dimitrija Rupla, čeprav je predsednik republike Danilo Türk njihovo imenovanje že zavrnil. Po Tankovem mnenju bi moral Vajgl sejo sklicati, saj predlog ni bil nikoli umaknjen in je še vedno v proceduri.

"Vi zahtevate, da zaslišimo kandidata, ki očitno ne bo veleposlanik na Dunaju" Vajgl na te očitke odgovarja, da seje ni sklical, potem ko je dobil informacijo, da Türk ne namerava imenovati Rupla, da ta ne izpolnjuje pogojev za veleposlaniško mesto ter ko je vlada sprejela ugotovitveni sklep, da je predsednik republike Rupla zavrnil, in ponovila razpis. "Razpis je bil ponovljen in vi zahtevate, da zaslišimo kandidata, ki očitno ne bo veleposlanik na Dunaju," je opozoril Vajgl, ki meni, da se s takšnimi zahtevami dela škoda za ugled države.

Po dolgi razpravi so pobudniki zahteve predstavnikom poslanskih skupin v sprejetje predlagali dva sklepa. Od Vajgla bi po njihovem predlogu zahtevali, da skliče obe nujni seji, od državnega zbora in delovnih teles pa, da pri nadaljnjem delu dosledno spoštujejo določila ustave in poslovnika. Prvega sklepa predsednik Gantar ni dal na glasovanje, saj, kot je pojasnil, kolegij o konkretnem primeru ne more odločati. Drugi predlog pa je večina predstavnikov poslanskih skupin zavrnila.

Ne spreglejte