Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 1. 2008,
17.13

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 1. 2008, 17.13

8 let, 8 mesecev

Odbor za šolstvo zavrnil predlog SNS o ZOFVI

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predlog SNS o spremembi in dopolnitvi ZOFVI ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je sklenil odbor DZ za šolstvo.

Predlog, ki naj bi urejal zaščito otrok pred spolnim nasiljem v šolah, naj bi namreč puščal preveč odprtih vprašanj. Šolsko ministrstvo se je zavezalo, da bo napore predlagatelja vključilo v svoj predlog novele zakona.

Na začetku seje parlamentarnega odbora za kulturo, šolstvo in šport so sicer poslanci Majda Širca (Zares), Majda Potrata (SD) in Slavko Gaber izrazili začudenje, da k seji niso bili vabljeni predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture.

Uvodoma je predlog poslanske skupine SNS predstavila prvopodpisana nekdanja poslanka SNS Barbara Žgajner Tavš. Spomnila je na "zlonamerno manipuliranje" tako predsednika odbora Branka Grimsa (SDS) kot ministra za šolstvo in šport Milana Zvera pri sprejemanju kasneje neizglasovane novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI).

Ustavno sporen predlog

Poslanka je opozorila, da je k zakonskemu predlogu sama ob pomoči pravnih strokovnjakov naknadno pripravila dopolnilo. Predlog naj bi bil namreč ustavno sporen zaradi predvidenega suspendiranja oseb, za katere obstaja domneva o storitvi kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost. Tavševa je ob tem navedla primer policistov, pri katerih tovrsten suspenz ob sumu kaznivega dejanja ni ustavno sporen. Dvome naj bi razblinilo dopolnilo, ki predvideva možnost in ne obvezo delodajalca, da uvede suspenz zoper osumljenega zaposlenega.

Ker pa sta negativni mnenji vlade in zakonodajno pravne službe DZ navajali k sklepu, da predlog ne bo podprt, je poslanka apelirala na poslance in pristojnega ministra, naj vsebino predloga SNS vključi v svoj predlog novele ZOFVI, saj gre za dobro vsebino predloga.

Kakšen nadaljnji status suspendirane osebe?

Zakonodajno pravna služba kljub vloženemu dopolnilu še vedno meni, da obstajajo nejasnosti glede vročanja obvestil o poteku kazenskega postopka šolskemu ministru ter glede nadaljnjega statusa osebe, ki bi ji izrekli suspenz.

Državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo in šport Alenka Šverc je pozdravila napore predlagatelja in poudarila, da bo treba področje varnosti otrok rešiti, vendar pričujoči predlog po njenem ni dovolj jasen. Poleg tega naj bi vprašanje suspenza v primeru domnevne spolne zlorabe že sedaj urejal zakon o šolski inšpekciji.

"Luknjast zakon"

Žgajner Tavševa je na to odgovorila, da v kolikor bi to držalo, bi minister Zver pred časom ne mogel izjaviti, da v konkretnem primeru določene osebe ni mogel suspendirati, ker za to ni imel zakonske podlage. Tako je poslanka ostala na stališču, da je v zakonu še precej lukenj.

Po mnenju zakonodajno-pravne službe pa zakon o šolski inšpekciji le delno pokriva vprašanje suspenza, in sicer za primere kršitve delovnih obveznosti, medtem ko je ambicija zakonskega predloga bistveno širša.

Odbor je z osmimi glasovi za in šestimi proti na koncu podprl sklep, da predlog SNS ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Ne spreglejte