Začenja se čas počitnic, ki naj bi prinesel brezskrbne dni, ti pa se ob nepazljivosti lahko kaj hitro spremenijo v nočno moro. Pazljivost ne bo odveč - nepridipravi so vedno na preži.
Med letovanjem v tujini denarja nikakor ne menjajte na ulicah, saj boste tam izpostavljeni prevarantom (podtaknejo vam lahko ponarejen denar) in roparjem. Svoje evre v domačo valuto menjajte v menjalnicah ali bankah. Tudi zlatnine, ure ali podobnega ne kupujte na ulici. Pri dvigovanju gotovine na bankomatu ali na banki bodite pozorni, če vas kdo opazuje ali vam sledi.
V tujini ne nosite vseh osebnih dokumentov in denarja skupaj v eni torbi ali denarnici. Večjih količin gotovine ne nosite s seboj na plažo in v lokale, denar raje spravite v hotelski sef, za plačilo pa uporabljajte bančno kartico. Denarja in drugih vrednejših predmetov nikar ne razkazujte (denarja ne štejte na ulici in denarnice ne odpirajte po nepotrebnem), imejte pa jih dobro skrite npr. v notranjem žepu ali v torbici okoli pasu.
Predmetov ne puščajte nenadzorovanih
Predmetov, kot so denarnica, fotoaparat, mobilni telefon …, ne puščajte nenadzorovanih na mestih, kjer so na dosegu tatinskih prstov. Odložena denarnica na pultu, vozilo v pogonu, ko na hitro kam skočite, odložen telefon, fotoaparat ali kamera na plaži lahko hitro dobijo noge. Veliko nepotrebnih težav si lahko nakopljete tudi, če ostanete brez ključev stanovanja ali hotelske sobe. Če torbico nosite čez ramo, jo imejte stisnjeno pod roko, ali pa jo nosite tako, da sta zapiralo ali zadrga obrnjena k telesu. Torbice imejte vedno zaprte.
Zapišite si številko svojega bančnega računa
Zapišite si številko svojega bančnega računa in telefonsko številko, na kateri lahko kar se da hitro prekličete bančno kartico, če ostanete brez nje. Če so vam ukradli mobilni telefon, o tatvini poleg policije obvestite tudi mobilnega operaterja. Tudi za takšne primere shranite t. i. številko IMEI, številko kartice SIM in številko kode.
Izogibajte se temnim ulicam in množicam
Če dopustujete z otroki, jih poučite, kako naj se obnašajo, če se izgubijo (pristopijo naj k policistu, varnostniku, redarju …). Izogibajte se predelom, ki veljajo za nevarna, temnim ulicam, prehodom in sumljivim lokalom.
Posebej pozorni bodite na krajih, kjer se zadržuje več ljudi, kot so lokalne znamenitosti, muzeji, letališča, avtobusne in železniške postaje, koncerti, trgovine … Izogibajte se množic, saj storilci hitro izkoristijo nepazljivost in nepozornost žrtve, in pazite se mimo vozečih motorjev in koles. Če se kdo v množici zaleti v vas, preverite, ali imate denarnico, mobilni telefon in/ali fotoaparat še pri sebi.
Če vam grozijo, vpijte
Če vas na cesti ustavi neznanec in prosi za denar ali vpraša, koliko je ura, bodite nezaupljivi. Nepridipravi pogosto delajo v skupinah; medtem ko vi odgovarjate ali se zapletete v pogovor z neznancem, vas lahko njegovi pajdaši hitro "olajšajo" za predmete, ki jih nosite s sabo.
Če vam kdo grozi, želi iztrgati torbico ali pa vas napade, vpijte in kličite na pomoč, nikar pa ne bodite preveč pogumni – roparju izročite, kar zahteva, vaša varnost mora biti na prvem mestu. Poskusite si zapomniti čim več podrobnosti o roparju, dejanje pa prijavite policiji.