Četrtek, 4. 12. 2008, 16.52
9 let, 3 mesece
Na Teološki fakulteti v Ljubljani simpozij o človekovih pravicah

Na njem so svoja razmišljanja predstavili profesorji teološke fakultete Karl Drago Ocvirk, Borut Košir, Janez Juhant in Bojan Žalec.
Najbolj pereč je Tibet
Med posebej perečimi problemi je izpostavil razmere v Tibetu, kjer Kitajska "krši vse človekove pravice in zatira tibetanski lamaistični budizem," tako Ocvirk. Po njegovem mnenju je Kitajska v Tibetu prekinila proces prehajanja iz tradicionalne v moderno družbo, tako da je uvedla kolekcionistični sistem, ki krši človekove pravice.
Janez Juhant je menil, da je dalo krščanstvo poleg grške filozofije in rimskega prava osnovo za razvoj razprav o pravicah človeka kot osebe. Razvoj človekovih pravic pa ima po Juhantovem mnenju tudi svoj antropološko-etični temelj, o katerem lahko danes razpravljamo na podlagi nujnih dialoških pogojev različnih religij in kultur.
"Danes Cerkev razume človekov pravice kot del njenega poslanstva"
Kot je poudaril Juhant, je bila Cerkev pred Drugim vatikanskim cerkvenim zborom proti svobodi izražanja, proti svobodi tiska in knjigotrštva, proti svobodi znanosti in proti svobodi zavesti in veroizpovedi, na njem pa je sprejela pravico do verske svobode v Izjavi o verski svobodi. "Danes Cerkev razume človekov pravice kot del njenega poslanstva," je poudaril Juhant.
"Presežen je model Tridentinskega koncila"
Borut Košir je predstavil sistem človekovih dolžnosti in pravic v kanonsko pravnem sistemu. Kot je pojasnil, predstavlja 16 kanonov, ki se nanašajo na dolžnosti in pravice vernikov, eno največjih novosti Zakonika cerkvenega prava (ZCP) iz leta 1983. Glede na kanon 208 vlada med verniki na podlagi krsta resnična enakost glede dostojanstva in dejavnosti, s tem pa je tudi "presežen model Tridentinskega koncila, ki je božje ljudstvo strogo delil na klerike in laike", je poudaril Košir.
Obstaja več možnih utemeljitev človekovih pravic
Bojan Žalec je pojasnil, da obstaja več možnih utemeljitev človekovih pravic. Kot možno delitev je predstavil utemeljitev, ki upošteva razodetje ter utemeljitev brez sklicevanja na razodetje. V Cerkvi je prvi dokument, ki je v celoti razvil vprašanje človekovih pravic in dolžnosti, okrožnica papeža Janeza XXIII. Mir na zemlji, je pojasnil Košir.
Pri utemeljevanju človekovih pravic brez upoštevanja razodetja po Žalčevih besedah obstajata dva pristopa, in sicer esencialistični in neesencialistični. Prvi se poslužuje pojmov, kot je bistvo človeka, drugi pa ne in ima zato pomembno vlogo v dialogu "med ljudmi različnih horizontov," tako Košir.
"Ni faktičnega uresničevanja pravic, če ni izpolnjenih dolžnosti!"
V nadaljevanju je Žalec predstavil pojem solidarnosti, ki je po njegovem mnenju povezan z načelom skupnega dobrega. "Uresničevanje solidarnosti pomeni, da imajo ljudje možnost, da so udeleženi v družbi in skupnem dobrem," meni Žalec, ki človekove pravice v tem kontekstu razume razume kot tisti minimum, v katerem je posameznik deležen skupnega dobrega.
Ob koncu je Žalec dejal, da se pridružuje razmišljanju predhodnikov, da so pravice odvisne od dolžnosti, saj po njegovem mnenju "ni faktičnega uresničevanja pravic, če ni izpolnjenih dolžnosti!" To je bila iztočnica za razpravo, v kateri je Ocvirk opozoril, da moramo tudi danes še naprej poudarjati neodtujljivost pravic. "Je le dobro, da ima deklaracija o človekovih pravicah tak naslov," je dejal in izpostavil problema nezavedanja pravic, ki nam pripadajo, in pasivnega dopuščanja, da se nam kratijo.