Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
13. 3. 2015,
10.17

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 3. 2015, 10.17

8 let, 12 mesecev

Mussomelijev naslednik: Smo mogoče na koncu začetka

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Konec recesije je dobra novica, toda za nadaljnjo ohranjanje gospodarske rasti Slovenija potrebuje reforme, je poudaril novi ameriški veleposlanik Brent Hartley.

Novi ameriški veleposlanik, ki je nasledil prejšnjega ameriškega veleposlanika Josepha Mussomelija, je danes prvič sodeloval na poslovnem zajtrku Ameriške gospodarske zbornice (AmCham). Kot je povedal, je šele nekaj tednov v Sloveniji, a so prvi vtisi pozitivni. Slovenija ga tudi spominja na rodni Oregon.

Poudaril je, da so odnosi med ZDA in Slovenijo trdni in tesni, njegov cilj pa je, da jih naredi še bolj trdne in tesnejše, zlasti na področju, kot sta gospodarsko sodelovanje in skupne demokratične vrednote.

"Izoblikovala se je impresivna koalicija glede fiskalnega pravila" Hartley je dejal, da sta za Slovenijo dve boleči leti recesije. Slovenija je na dobri poti: gospodarstvo raste, zaupanje poslovnega sveta v našo državo se dviga, donosnost slovenskih državnih obveznic upada ...

Tudi v slovenski politiki po njegovih besedah prihaja do spodbudnega sodelovanja. Tako se je v slovenskem parlamentu "izoblikovala impresivna koalicija glede fiskalnega pravila".

Ameriški poslovneži čakajo, da se uresniči privatizacija Toda novi ameriški veleposlanik je omenil tudi zaskrbljenost pri ameriških poslovnežih. Tako so bili zaskrbljeni, ko je nekdanja vlada med lanskimi volitvami zaustavila privatizacijo. Zdaj ameriški poslovneži čakajo, da se uresniči privatizacija.

Hartley poudarja, da mora naša država nadaljevati reforme, če želi, da bo gospodarska rast trajnejša. Kot je opozoril z mislijo nekdanjega britanskega premierja Winstona Churchilla: Smo mogoče na koncu začetka.

Reforme v Sloveniji so odvisne od Slovenije same Treba je na primer odpraviti birokratske ovire in sprostiti potencial zasebnega sektorja. Prav tako je potrebna proračunska racionalizacija, saj lahko postane visok javni dolg vzrok za nevarnost.

Kot je dodal, so reforme v Sloveniji odvisne od Slovenije same, a ZDA in tudi drugi partnerji naše države lahko dajejo koristne nasvete.

Omenil je še pogajanja glede prostotrgovinskega območja med ZDA in EU (TTIP). Kot meni, lahko sporazum ZDA in Slovenijo še tesneje gospodarsko zbliža in okrepi gospodarsko sodelovanje, kar bo v obojestransko korist. Korist od TTIP bodo imela tudi slovenska podjetja.

Ne spreglejte