Ministrstvo za obrambo je na novinarski konferenci javnosti predstavilo podatke, ki zadevajo notranjo strukturo naročila oklepnikov 8x8.
Ob tem je ministrica Ljubica Jelušič dejala, da so bili ti podatki doslej internega značaja. Dodala je, da bodo nadaljevali z opremljanjem oklepnikov, vendar bodo skušali doseči spremembo določil pogodbe.
Deli pogodbe ostajajo tajni
Jelušičeva je pojasnila, da so se za razkritje podatkov odločili zato, ker se je v javnosti pojavilo "veliko zavajanj in ugibanj, ki so škodljiva". Dodala je, da bodo deli pogodbe, ki zadevajo poslovno skrivnost, še vedno zaupni in ne bodo dostopni javnosti. Odločitev o razkritju nekaterih podatkov so sporočili tudi pogodbenim partnerjem, je zatrdila.
Ministrica je poudarila, da zaradi "odstopanj na točki bojne moči in bojnega delovanja" ne bodo mogli izpolniti ciljev, ki so jih obljubili Natu glede oblikovanja bataljonske bojne skupine. Zato bodo po njenem potrebne spremembe pogodbe. Povedala je tudi, da se uradno še niso pogovarjali s pogodbenimi partnerji, ali so "razpoloženi za spremembo notranje strukture naročila". Ob tem je opozorila, da ne smemo "hitro sklepati, da je bil nakup 135 oklepnikov zgrešena investicija".
"Načrti niso bili realni"
Glede dejstva, da Slovenija do leta 2012 ne bo mogla zgraditi bojne bataljonske skupine, ki bi temeljila na oklepnikih 8x8, je poudarila, da bodo morali svetovni javnosti in Natu reči, "da ne zmoremo". Kot je dodala, "bomo morali imeti dovolj poguma, da rečemo, da načrti niso bili realni in da ne zmoremo". Pri tem je opozorila, da Slovenija ne bo mogla odstopiti od zaveze Natu o oblikovanju bataljonske bojne skupine.
Ministrica je povedala, da se o tej zadevi še ni pogovarjala z nekdanjim obrambnim ministrom Karlom Erjavcem. Dodala pa je, da se bodo morali z Erjavcem "pogovoriti o marsičem". Na vprašanje, ali bo prišlo do ugotavljanja zlorabe položaja in nestrokovnosti, je Jelušičeva odgovorila, "da je veliko teh vprašanj povezanih z našim notranjim delovanjem".
Jelušičeva: Pošteno si je treba pogledati v oči
"Se pravi, moja in naloge moje ekipe je, da si pošteno pogledamo v oči in ugotovimo, kateri delovni procesi z vidika strokovnosti so bili v tem ministrstvu prekršeni v preteklosti in so vodili v situacijo, ki danes mogoče povzročajo tudi materialno, moralno in kadrovsko škoda," je pojasnila.
Ob tem je opozorila, da morajo ugotovitve iskati v objektivnem ugotavljanju odgovornosti, "ki mora potekati znotraj našega sistema in izven". Kot je dejala, sami ne zmorejo tistega, kar zmoreta računsko sodišče in državno tožilstvo. "Zato bodo nekateri procesi morali potekati tudi z njihovo pomočjo," je poudarila in dodala, "da se bomo postavljali v njihove vloge in ne bomo nikogar obsojali vnaprej".
Krek: Cilji so bili spremenjeni leta 2006 in letos
Državni sekretar Uroš Krek je dejal, da je bila leta 2004 sprejeta vizija razvoja do leta 2015 "in ambicija je bila, da bi bila Slovenija do tega obdobja sposobna izvajati operacije na ravni bataljonske bojne skupine". Ogrodje te bojne skupine, tako Krek, bi bili trije motorizirani bataljoni. Po njegovih besedah so bili cilji spremenjeni leta 2006 in letos, "kjer se predvideva oblikovanje srednje bojne skupine do 2012".
"S kupljeno strukturo vozil niso bili realizirani vsi cilji iz načrtovanih dokumentov," je ocenil in dodal, da je bila to posledica "vztrajanja pri finančnem limitu nakupa in nespremenjeni količini vozil na račun bojne moči bataljonske skupine". Po njegovih besedah ti nakupi ne zagotavljajo celotnega razvoja oblikovanja srednje bojne skupine do leta 2012. "Na to temo bomo imeli februarja z Natom temeljito razpravo," je poudaril.
Zavrnili so devet oklepnikov
Generalni direktor direktorata za logistiko Igor Nered je glede izvedbe kakovostnega prevzema oklepnikov pojasnil, da je komisija za kakovost 24. in 27. novembra zavrnila kakovostni prevzem devetih oklepnikov. Kot je dodal, bodo kakovostni prevzem nadaljevali, ko bodo odpravljene ugotovljene pomanjkljivosti.
Pri tem je Nered omenil, da so ugotovili nepopolno dokumentacijo, luščenje barve, napake pri zapiranju zadnjih vrat pri naklonu in napake pri tesnenju ter podvomili glede starosti oborožitvenih postaj in termokamer. Ministrica pa je dodala, da "smo v začetni fazi prevzema vozil, ki so ponavadi polni pozitivnih in negativnih ugotovitev". Po njenem mnenju je pomembno, da se sedaj odpravijo vse pomanjkljivosti, tudi majhne.
"V primeru uporabe klavzule bomo v velikih težavah"
Glede protikorupcijske klavzule v pogodbi o nakupu oklepnikov je ministrica pojasnila, da se bo v primeru ugotovljenih nepravilnosti ravnala v skladu s klavzulo. Na vprašanje, kako bi uporaba klavzule vplivala na oblikovanje bataljonske bojne skupine, pa je odgovorila, da bomo v primeru uporabe klavzule "v velikih težavah".
SLS: Vlada naj odstopi od pogodbe s Patrio
V SLS vztrajajo pri zahtevi, da vlada odstopi od pogodbe s finskim podjetjem Patria. Ne pritrjujejo ocenam ministrice za obrambo Ljubice Jelušič in njenim besedam, "da ne smemo hitro sklepati, da je bil nakup 135 oklepnikov zgrešena investicija", so sporočili iz stranke.
SLS: Tudi morebitna kupnina naj se vrne
V SLS vztrajajo pri zahtevi, da vlada zaradi "nesmotrnosti in pomanjkljivosti v izpolnitvi pogodbe s strani Patrie takoj odstopi od pogodbe in zahteva povrnitev morebitne že izplačane kupnine". Namestnik vodje poslanske skupine SLS Franc Bogovič ob tem predlaga, da bi polovico teh sredstev namesto za nakup oklepnikov finske družbe Patria raje namenili za varčevalne ukrepe države in sanacijo pomembnih strateško gospodarskih podjetij v Sloveniji.
Drugo polovico sredstev pa naj bi po Bogovičevem predlogu namenili za slovenske enote iz sistema zaščite in reševanja, v katerih sodelujejo tudi prostovoljci. "Prostovoljci in enote sistema zaščite in reševanja bodo zagotovo tudi v prihodnje reševali več slovenskih življenj kot pa finski oklepniki," meni poslanec.
"Gre za zgrešeno investicijo"
SLS je tudi na osnovi zadnjih informacij glede posla prepričana, da gre za "zgrešeno investicijo in da le morebitna sprememba dela pogodbe s Patrio, kot jo je kot možnost napovedala ministrica, ni dovolj smiselna". Po mnenju SLS je danes veliko bolj smiselna in potrebna investicija v slovenske enote za zaščito in reševanje.