Petek, 4. 9. 2009, 14.37
8 let, 9 mesecev
Milosavljević: Nekateri mediji so avtomatično pričakovali denar
Po njegovih besedah je komisija delovala neodvisno od vseh pritiskov. Milosavljević je zatrdil, da med tistimi, "ki niso dobili sredstev sedaj mnogi mislijo, da so si jih zaslužili, in zdaj krivijo najrazličnejše razloge".
Predsednik strokovne komisije je ocenil, da je bil projekt razpisa izjemno obsežen. Vsi člani komisije so se, ne glede na svoje zadržke o smiselnosti tega razpisa, po njegovih besedah zavedali, da je letos zaradi gospodarske krize izredna situacija. "Če tega razpisa ne bi bilo, bi morali pripraviti novo zakonodajo, čakanje na novo zakonodajo pa bi bilo lahko usodno za marsikateri medij, ker pomoč ne bi prišla pravočasno," je dodal.
Strokovna komisija, tako Milosavljević, pričakuje, da se bo izvajanje izbranih projektov in namenska poraba sredstev bolj skrbno nadzorovala s strani ministrstva za kulturo in drugih institucij. Po njegovih besedah so bili v preteklosti primeri, ko so sredstva, ki so jih dobila posamezna uredništva, direktorji medijev porabili za druge namene.
Kot je še dejal, je sam proti financiranju velikih medijev s strani države, a je opozoril, da je zakon takšen, kot je. Po njegovih besedah ni možnosti, da bi izločili velike medije. Hkrati pa je dodal, da je tudi vprašanje, ali so tudi vsi mali mediji kakovostni.
Kot je pojasnil, je razpis za sofinanciranje razdeljen na t.i. poglavji A in B. V poglavju A so tiskani in elektronski mediji, v poglavju B pa so projekti, ki jih pripravljajo izdajatelji medijev, ki imajo status programov posebnega pomena. Po njegovih navedbah so dobili 488 vlog, od katerih je bilo 442 popolnih, dve nepravočasni in 46 nepopolnih.
Sonja Trančar z direktorata za medije je pojasnila, da je skupna vrednost letošnjega javnega razpisa za sofinanciranje programske vsebine medijev okoli 3,6 milijona evrov - od tega nekaj več kot 1,4 milijona evrov za projekte iz področja oz. poglavje A in nekaj več kot dva milijona evrov za projekte iz poglavja B. Kot je opozorila, morajo biti dodeljena sredstva porabljena še letos. Od izvajalcev projektov pa do 1. februarja 2010 pričakujejo zaključna poročila.
Na področju A je bilo letos odobrenih skupno 68 projektov. Med odobrenimi je tudi projekt Slovenske tiskovne agencije (STA). Projektu Radijske novice STA-R komisija predlaga dodelitev 101.120,93 evra sredstev. Komisija je za sofinanciranje med drugim predlagala tudi dva projekta časopisne hiše Delo, dva projekta Dnevnika, pa tudi projekt časopisa brezdomcev Kralji ulice, Vesti na vesti in projekt Radia študent.