Nedelja, 13. 5. 2012, 14.13
8 let, 8 mesecev
Melanom po svetu narašča, v zgodnji fazi je 100-odstotno ozdravljiv
Poglavitni dejavnik za nastanek melanoma je izpostavljenost soncu. UV A žarke je Svetovna zdravstvena organizacija uvrstila med kancerogene dejavnike najvišje stopnje. Je pa melanom v zgodnji fazi praktično 100-odstotno ozdravljiv.
Da bi odkrili melanom v zgodnji fazi, zdravniki svetujejo samopregledovanje kože na vsake tri mesece. Melanom namreč raste opazno, a se vidno poveča v treh mesecih, ne prej. Pri tem si moramo pogledati kožo celega telesa, torej tudi dlani, podplate, nohte, kožo med prsti na nogah, genitalije in okrog njih, svetuje Žgavec ter dodaja, da si lahko pomagamo tudi tako, da nas pregleda nekdo od svojcev. Znamenja lahko tudi fotografiramo in jih čez tri mesece primerjamo, ali so se kaj povečala.
Najpomembnejše opozorilo, da se z našo kožo nekaj dogaja, je njeno spreminjanje - v obliki, barvi oziroma debelini znamenja. Melanom sicer v 85 odstotkih nastane na novo. Če imamo spremembo na koži že od rojstva in se ne spreminja, potem znamenje najverjetneje ni rakasto in ga tudi ni smiselno odstranjevati, niti preventivno ne. Pozorni moramo postati, če se nam pojavi na koži znamenje, ki se vztrajno povečuje, še posebej če zraste v premer večji od šest milimetrov.
Glavna zaščita pred soncem je, da se soncu ne izpostavljamo. "Načina zdravega sončenja ni in ne obstaja," poudarja Žgavec. "Enako, če ne še bolj, velja za solarije," dodaja Žgavec, ki je tudi eden izmed organizatorjev dneva boja proti melanomu pri nas. Po njegovih navedbah so v nekaterih državah solariji že prepovedani za mlajše od 18 let.
Sicer pa je na tržišču vse več oblačil z zaščitnim filtrom, ki prestreže UV A in UV B žarke. Poletna oblačila, ki so normalno tkana, nam namreč ne nudijo dovolj dobre zaščite pred žarki, pojasnjuje Žgavec. Bela majica tako prepušča več kot 90 odstotkov UV žarkov. Manj jih prepuščajo temnejša, debela in gosto tkana oblačila.
Če pri bolniku ugotovijo, da melanom ni debelejši od milimetra, je torej še v povrhnjici in še ni prodrl v globino kože. V tem primeru je preživetje bolnika praktično 100-odstotno, pravi Žgavec. V zadnjih letih je sicer pri nas povprečna debelina odkritega melanoma 0,6 milimetra, kar nas uvršča v svetovni vrh po zgodnjemu odkrivanju tega raka, pravi.
Melanom, če je odkrit v zgodnji fazi razvoja, le izrežejo. Postopek traja od 15 do 20 minut in je opravljen v lokalni anesteziji. "Bolnik gre nato domov in opravlja normalno svoja opravila. In to je majhen poseg, ki reši življenje," pravi Žgavec. Če pa je pa melanom debelejši od milimetra, pa je poleg izreza potrebna dodatna terapija, tako na bezgavkah, morebiti tudi obsevanje in kemoterapija.
Rizična skupina so tudi ljudje z zelo svetlo poltjo, predvsem rdečelasci, pojasnjuje Žgavec. Rdečelasci imajo namreč spremenjen določen gen, zaradi katerega je tudi pigment drugače tvorjen, ta gen pa tudi sodeluje pri nastanku melanoma. Melanomi se po njegovih besedah pogosteje pojavljajo tudi pri ljudeh, ki imajo veliko število pigmentnih znamenj.
Tem skupinam ljudi Žgavec svetuje, naj se vsaj enkrat oglasijo pri dermatologu, da jih pregledajo in svetujejo, kako se pregledovati, zaščititi in tudi kako pogosto prihajati na preglede dermatologu.
Površina kože pri odraslemu je približno 1,7 kvadratnega metra, kar pomeni, da bi z enim nanosom morali porabili okoli 30 ml kreme za celotno površino kože. To je tretjino 100 ml kreme. Namazati pa se je treba vsake dve uri, če smo neposredno izpostavljeni soncu.
Sicer pa je treba biti po besedah Žgavca pozoren tudi na to, katero zaščito nudi krema. SPF faktorji namreč kažejo samo na zaščito pred UV B žarki, kar nas sicer ščiti pred sončnimi opeklinami, vendar pa so UV A žarki bolj škodljivi.