Predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen in minister za pravosodje Lovro Šturm sta v Ljubljani slovesno odprla Centralni oddelek za izvršbo na podlagi verodostojne listine (COVL).
Slovenija ima "precejšnje težave s plačilno nedisciplino", kar je v neki meri posledica vtisa, da je izvršba počasna in neučinkovita, je na današnji slovesnosti dejal Testen. Kot je poudaril, okoliščine "same kličejo po tem, da se področja lotimo po modernejših metodah".
Minister za pravosodje Lovro Šturm je izpostavil, da je učinkovito in ažurno obravnavanje izvršilnih zadev "ključno za delovanje sodnega in pravosodnega področja". Kar 60 odstotkov vseh sodnih zaostankov je s področja izvršb, je poudaril.
Večina opravil COVL poteka po elektronski poti
Večina opravil v okviru COVL poteka po elektronski poti, kar je Testen označil kot "velik mejnik v modernizaciji sodnih postopkov". Izrazil je zadovoljstvo nad dejstvom, da je projekt sad dela domačih strokovnjakov ob siceršnjem svetovanju nemških.
Eden največjih projektov slovenskega pravosodja
Ta projekt je po Šturmovo eden največjih in najpomembnejših projektov slovenskega pravosodja po osamosvojitvi, pa tudi prispevek k izvajanju programa reform za izvajanje Lizbonske strategije. Ta sicer predvideva boljše delovanje pravosodnega sistema in zagotavljanje večje pravne varnosti državljank in državljanov.
Projekt COVL razvili slovenski strokovnjaki
Projekt COVL so razvili slovenski strokovnjaki v okviru Centra za informatiko pri Vrhovnem sodišču v twinning sodelovanju z nemškimi kolegi. Gre za prvi oddelek sodišč, na katerem večina sodnih opravil poteka po elektronski poti in avtomatizirano.
Zalar: Vzpostavitev elektronskega poslovanja je preskromen dosežek
Sodna dvorana 21. stoletja je tista, v kateri, če je le mogoče, fizična navzočnost ni potrebna, postopek pa je izveden s pomočjo sodobnih tehnologij, meni vodja odbora LDS za pravosodje Aleš Zalar. Vzpostavitev elektronskega poslovanja v sodni izvršbi je po njegovo "daleč preskromen dosežek na področju elektronske modernizacije poslovanja sodišč".
"Gre bolj za posodobitev plačilnega prometa"
Kot je zapisal Zalar, gre bolj za posodobitev plačilnega prometa kot pa za prenovo sodnih postopkov. Slovenija zato po njegovih navedbah vedno bolj zaostaja in ni konkurenčna številnim državam, ki so med drugim uvedle sistem elektronskega vlaganja tožb, obtožb in odgovorov nanje, listinskih dokazov in podobno.
Po Zalarjevem mnenju je sodna dvorana 21. stoletja tista, v kateri, če je to le mogoče, fizična navzočnost ni potrebna, postopek pa je izveden s pomočjo sodobnih tehnologij. Zalar tudi meni, da klasičen izvršilni postopek v Sloveniji ostaja zastarel, z veliko preveč poudarjeno vlogo dolžnika in z nešteto možnosti za zavlačevanje postopka.
"Program LDS predvideva popolno prenovo sodnih postopkov"
"Pravosodni program LDS predvideva popolno prenovo sodnih postopkov začenši z neposredno izvršljivostjo nepravnomočnih prvostopenjskih sodnih odločb," pojasnjuje. Po njegovih navedbah se bodo v LDS osredotočili na odvračanje od tožarjenja in izmikanja plačevanju dolgov in na popolno računalniško podprto poslovanje sodišč.
"Minister naj skrbi za izvrševanje sodnih odločb"
"Prva dolžnost pravosodnega ministra je skrb za izvrševanje sodnih odločb, ne pa da se hvali o tem, da bo prisilna izterjava neplačanih obveznosti odslej potekala hitreje," je še zapisal Zalar. Ob tem je spomnil na "pravnomočno prisojeno odškodnino državljanu, ki z gladovno stavko opozarja na poteptano načelo pravne države". V LDS zato pozivajo ministra za pravosodje, da takoj poskrbi za izvršitev pravnomočne sodne odločbe.