Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Četrtek,
10. 1. 2013,
20.34

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 1. 2013, 20.34

7 let, 7 mesecev

Maver: Obiski na domu svetnikov so znamenje radikalizacije dela protestnikov

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pri protestih pred domovi mariborskih svetnikov gre za ustvarjanje pritiska, ki je že blizu roba dopustnega, je prepričan Samo Uhan.

V sredo je več deset članov skupine na Facebooku, Franc Kangler naj odstopi kot župan Maribora, odšlo pred domove štirih mariborskih mestnih svetnikov in pred njihovimi vrati prebralo odstopno izjavo.

Uhan: Kakorkoli gledamo, ta oblast v Mariboru je legalna Politični analitik Samo Uhan meni, da gre pri tem za ustvarjanje pritiska, ki je že blizu roba dopustnega, po drugi strani pa pojasnjuje, da svetniki sami s svojim ravnanjem ne kažejo poglobljenega razumevanja tega, kar se je zgodilo, saj je del nedavnih dogodkov po Uhanovih besedah vezan ne le na ravnanje župana Franca Kanglerja, ampak tudi na ravnanje svetnikov, "ki so na nek način pokrivali to njegovo ravnanje".

"Kakorkoli gledamo, ta oblast v Mariboru je legalna, je zakonita, ji pa obupno primanjkuje legitimnosti, ki jo svetniki dobijo z volitvami in s svojim ravnanjem. Ves kontekst je kontekst politične kulture v Sloveniji, ki je na hudi preizkušnji z vsem, kar se v Sloveniji v zadnjem času dogaja. V takih razmer so nekateri odzivi na robu tega, kar se nam zdi dopustno. To je hud pritisk, je pa res, da po drugi strani nobenega od teh odzivov ne bi bilo, če bi se tudi nosilci politične oblasti vedli v skladu s tistim, kar bi moralo veljati za politiko, torej nekim nadstandardom morale in etike," je sklenil Uhan.

Maver: Glavni protestni ogenj je že ugasnil Aleš Maver s filozofske fakultete v Mariboru pravi, da je to vzorec, ki je povzet po hrvaških protestih iz časa vlade Jadranke Kosor, ko so tako nekatere hrvaške politike resnično pripravili do tega, da so se tako rekoč nehali pojavljati v javnosti.

Prepričan je, da tovrstni protesti pričajo o radikalizaciji dela protestnikov, čeprav ne na izrazito nasilen način, vseeno pa Maver dodaja,da je tisti glavni protestni ogenj že ugasnil, oživilo pa bi ga mogoče lahko le še nedavno poročilo protikorupcijske komisije, "ki utrjuje prepričanje protestnikov, da je vsa politična elita ista".

Ne spreglejte