Poslanec Magajna je ostro proti, da bi trije nepovezani poslanci z vlado podpisali sporazum o sodelovanju. Za SiOL je razkril, da so o tem že potekali pogovori z ljudmi iz Pahorjevega kabineta.
"Preko skupine nepovezanih poslancev me želijo pripeljati nazaj v koalicijo," ocenjuje nekdanji član poslanske skupine SD Andrej Magajna, ki je konec oktobra Socialne demokrate med drugim zapustil zaradi razhajanja glede pokojninske in zdravstvene reforme, zakona o malem delu in tudi sanacije NLB.
Žnidaršič: V koalicijo ne gremo brezpogojno
Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič je za SiOL potrdil, da se pod določenimi pogoji zavzema za povezovanje z vlado: "Pripravili bomo izhodišča za pogajanja za morebitni vstop v koalicijo. Zagotovo pa vanjo ne bomo šli avtomatično, ampak pod določenimi pogoji. A o vsem se moramo najprej dogovoriti v poslanski skupini."
Najprej naj bi sprejeli poslovnik nepovezanih poslancev, nato izhodišča za pogajanja o sodelovanju z vlado in šele nato naj bi stekli pogovori, pojasnjuje nekdanji poslanec DeSUS-a Žnidaršič.
Žnidaršičev poslovnik naj bi bil strankokratski
A očitno je med nepovezanimi poslanci prišlo do večjih razhajanj. Magajna namreč nasprotuje osnutku poslovnika poslanske skupine, ki ga je pripravil Žnidaršič. Meni namreč, da omogoča preglasovanje v skupini.
"Osnutek poslovnika je izrazito strankokratski. Menim, da je v nasprotju s poslovnikom državnega zbora in ustavo. Temelji na večinskem odločanju, čeprav smo vsi trije v poslansko skupino vstopili enakopravno. Tako ne bom mogel uveljaviti nobenega svojega stališča." Magajna še pravi, da ostro nasprotuje vstopu v koalicijo in da Žnidaršič in Vili Rezman ne moreta govoriti v imenu celotne poslanske skupine.
Sestanek Pahorjevih in nepovezanih
"Koalicijo bom brezpogojno podpiral le, če bo prišlo do glasovanja o zaupnici vladi ali za odločanje o proračunu, ki je temeljni akt za delovanje države. Glede ostalih glasovanj pa se bom odločal glede na vsebino posameznega zakona. Po poslovniku DZ lahko obstaja le ena poslanska skupina nepovezanih poslancev, ki je odprta za poslance različnih političnih usmeritev, zato ne more imeti skupnega programa ter sklepati sporazume s koalicijo ali opozicijo."
Magajna je še povedal, da je nedavno že potekal neformalni pogovor med tremi nepovezanimi poslanci in predstavniki kabineta predsednika vlade Boruta Pahorja. Po tem sestanku je Magajna kabinetu pisno sporočil, da je zanj formalni sporazum za vstop v koalicijo nesprejemljiv.
Žnidaršič: Magajna ne more igrati prostega strelca
Žnidaršič o omenjenih stališčih Magajne pravi: "On ima pravico, da se ne strinja, a mora v tem primeru razmisliti, kako je prišel v parlament in kakšen smisel ima sodelovanju v poslanski skupini, ki se ne bi odločila, ali bo koalicijska ali opozicijska. Ne moreš kar v tri dni igrati prostega strelca." Glede pripomb na poslovnik je dejal, da bi pričakoval, da bi o njih Magajna govoril najprej z njim in nato o tem polemiziral v javnosti.
Žnidaršič je še pojasnil, da bodo koaliciji postavili zahtevne pogoje za sodelovanje. Tako naj bi znova preučili koalicijski sporazum, pregledali, kaj je bilo narejeno in katere projekte je še mogoče izpeljati do konca mandata. "To bo temeljno izhodišče za dogovor. Če nanj koalicija ne bo pristala, se v njej ne vidim."
O kadrovskih zahtevah še nič
Žnidaršič je še poudaril, da o konkretnih kadrovskih in programskih zahtevah še niso govorili. Vendarle je dodal, da so zanj ključni zagovarjanje javnega interesa pri spreminjanju zdravstvene reforme, ohranitev socialne države, enakomerna razporeditev bremen med prebivalce, ki jih je povzročila recesija, in oživitev gospodarstva.