Sreda, 27. 10. 2010, 11.00
9 let
Magajna: Grozili so mi z odstranitvijo
Zakaj ste se odločili za izstop?
Nabralo se je preveč stvari. V poslanski skupini sem bil nekako preslišan. Zdaj bom samostojni poslanec, iskal bom somišljenike glede posameznih vprašanj. S poslansko skupino SD bom še sodeloval, a v njej nisem mogel več sodelovati, ker nisem imel vpliva na odločanje o nekaterih ključnih vprašanjih. Razhajali smo se glede ključnih reform – zdravstvene in pokojninske, glede malega dela in tudi sanacije NLB.
Poudaril bi, da so bili na osebni ravni odnosi v poslanski skupini korektni, tudi Bojan Kontič je poslance vodil tolerantno in demokratično. Moja poteza ne pomeni, da se distanciram od njega, distanciram se od vladne politike, ki je ujeta v objem popularnega predsednika vlade.
Boste še naprej načeloma podpirali vladno politiko?
Šlo bo za pogojno sodelovanje v koaliciji od primera do primera. Ne prestopam drugam, na neko drugo stran, čeprav so me o tem že spraševali, ker bom prispeval podpis za opozicijski referendum o zakonu o RTVS. Po duši sem socialdemokrat in socialist. Želel bi, da bi vlada uresničevala program brez elementov neoliberalizma, ki jih vnašata premier Pahor in finančni minister Gaspari.
Ali je možno, da se pridružite kateri od ostalih poslanskih skupin?
Danes se bom sestal s samostojnim poslancem Francem Žnidaršičem. Skupaj bova vložila amandma na pokojninsko reformo. Poklical me je tudi znani politik, s katerim se bom sestal jutri.
Kdo je ta politik?
Imena brez njegovega soglasja ne morem povedati. Gre za nekdanjega predsednika ene od sedanjih parlamentarnih strank, ki ni poslanec.
Zakaj nasprotujete zakonu o RTV Slovenija?
Bojim se, da bo ta zakon uveljavil nek hibridni model javnih zavodov, ki bodo hkrati gospodarske družbe in neprofitne organizacije. To je neprimeren koncept, ker v javni sektor vnaša tržna načela. Ministrstvo za zdravje že napoveduje, da bo podobna načela vpeljalo v zdravstveni sistem. Bojim se tajkunizacije javnega sektorja.
Toda nasprotniki referenduma iz opozicije navajajo tudi povsem druge razloge za nasprotovanje zakonu. So na primer tudi proti temu, da bi pripadniki manjšin z območja nekdanje Jugoslavije dobili več prostora v programih RTVS. Predvidevam, da to rešitev vi zagovarjate?
Tako je, zavzemam se za to, da imajo več prostora. Kljub temu bom prispeval poslanski podpis za referendum. Ne bom pa se udeležil današnje novinarske konference opozicije, ker bom imel svojo.
Drži informacija, da ste bili zaradi nasprotovanja zakonu o RTVS deležni groženj?
Šlo naj bi za prijateljski pogovor s človekom, ki je blizu kabinetu predsednika vlade. Dejal mi je: ´Andrej, zdaj je čas, zakon moraš podpreti. Gre za tvojo kožo, tokrat boš odstranjen. Vprašal sem ga, na kakšen način bom odstranjen, a nisem dobil odgovora. Ta molk sem razumel kot grožnjo.
Kdo je bil ta človek?
Tega ne morem povedati.