Sreda, 7. 11. 2012, 15.06
9 let
Lestvica najbogatejših: Polanec in Kovač opozarjata na napake in zavajanja

Revija Manager je objavila lestvico stotih najbogatejših Slovencev za leto 2012, na vrhu katere je Sandi Češko iz Studia Moderna, skupno premoženje stoterice pa znaša okoli tri milijarde evrov.
"Kar zadeva sam izbor in samo lestvico, lahko rečem samo, da obstajajo vedno določene metodološke zadrege, ki sem jih navedel. Običajno je lestvica neka osnovna informacija za širši krog ljudi, da se vidi, kdo je kdo, kaj več pa iz tega ne moremo sklepati. Na vsak način je dobro, da imamo takšne lestvice in da se ljudje, ki nanje pridejo, malce prerivajo," je poudaril.
Prepričan je, da je smiselno, da je Sandi Češko na vrhu lestvice, saj so njegove družbe bolj konservativno vodene in ekspanzivno naravnane, Mirko Tuš pa je bil, tako meni Polanec, vedno med prvimi, pa pri njem nikoli niso upoštevali dolga. Številke tako po njegovih besedah verjetno velikokrat niso čisto prave.
Kot pravi Kovač, se je premoženje najbogatejših povečalo, ker se je povečala njihova borzna vrednost. Po njegovih besedah smo bili namreč leta 2012 povsod po svetu priča oživljanju borznih indeksov in "ker gre običajno za premoženje, ki je naloženo in izračunano skozi vrednost podjetij, se je seveda njegova vrednost s tem povečala".
"Drugi podatek pa govori o vse slabšem življenjskem standardu in ekonomskem položaju ljudi. V letu 2012 se je zagotovo socialni in ekonomski položaj slovenskega prebivalstva, ki pa se napaja iz tekočih dohodkov, poslabšal. To sta dve povsem različni merili, zato prihaja do tega, da se neenakosti, ki so merjene čez različna merila, v slovenski družbi povečujejo. To je seveda eden od pričakovanih rezultatov, kajti krize običajno razlike v ekonomski neenakostih povečujejo," je še dodal.
"Kot rečeno, me zanima, koliko imajo dolga in koliko je bil upoštevan, ali je torej pravilno določeno neto premoženje in kako vrednotijo nepremičnine. Vse te stvari po računovodskih izkazih niso najbolje izmerjene, kadar imaš metodo na podlagi preteklih stroškov. Definitivno je lahko kakšna napaka pri vrednotenju," je sklenil.