Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
23. 5. 2013,
14.31

Osveženo pred

9 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 5. 2013, 14.31

9 let, 5 mesecev

Lekov obrat na Prevaljah v 35 letih med najsodobnejše v svetu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na Prevaljah so danes obeležili 35-letnico proizvodnega obrata farmacevtske družbe Lek, ki je del skupine Sandoz.

Obrat, ki zaposluje več kot 200 ljudi, se je v tem času razvil v enega najsodobnejših te vrste v svetu. Na Prevaljah izdelan antibiotik amoksiklav izvažajo v več kot 60 držav in je eden najbolje prodajanih Sandozevih izdelkov.

"Obrat farmacevtske družbe Lek na Prevaljah je eden najsodobnejših v svetovnem merilu, kar priča o tem, kako uspešno je lahko sodelovanje domačega znanja in tujega kapitala," je ob današnjem praznovanju dejal direktor Proizvodnje Prevalje Bojan Dolenc.

Proizvodnja stalno raste, za naložbe desetine milijonov evrov Na Prevaljah letno izdelajo 400 milijonov tablet in 13 milijonov sirupov, proizvodnja pa stalno raste. Da sledijo zahtevam trga in stroke, je bilo po Dolenčevih besedah v 35 letih v obrat na Prevaljah vloženih na desetine milijonov evrov, trenutno pa letno za naložbe namenijo od dva do tri milijone evrov.

Čeprav ni razkril podrobnejši podatkov, je Dolenc poslovanje ocenil "kot zelo dobro", z zadnjimi letošnjimi naložbami v nov lakirni boben pa so zmogljivosti skoraj podvojili in jih dvignili na 700 milijonov tablet. Večjih zaposlitev trenutno ne načrtujejo, se pa število zaposlenih vseskozi povečuje, potem ko so pred 35 leti začeli s 16 zaposlenimi.

Med najboljšimi v skupini Sandoz Da je prevaljski obrat med najboljšimi v okviru skupine Sandoz, generične divizije Novartisa, je poudaril tudi vodja proizvodnje za Evropo v Sandozu Roef VanDuin, ki je izpostavil predvsem dobro ekipo zaposlenih na Prevaljah. Glede tam izdelanega širokospektralnega antibiotika amoksiklava pa je dejal, da je pomemben tako za milijone ljudi po vsem svetu, ki ga uporabljajo, kot tudi za Sandoz.

Proizvodnja na Prevaljah ima sicer naravo sezonskih nihanj, odvisnih od epidemij različnih obolenj, vendar po Dolenčevih besedah nikoli ni težav s sindikatom ali zaposlenimi, če je v obdobjih povečanih naročil treba "poprijeti za delo". Izobrazbena struktura zaposlenih v Lekovem obratu na Prevaljah je visoka, prav tako povprečna plača, ki je precej nad regijskim povprečjem, pa tudi malenkost višja od Lekovega povprečja in znaša okoli 2660 evrov bruto.

Kritično do razmer v Sloveniji Tudi predsednik uprave Leka Vojmir Urlep je pohvalil delo zaposlenih na Prevaljah. Kot je dejal, si je bilo verjetno pred 35 leti težko predstavljati, da bo lokacija na Prevaljah nekoč tako pomemben del druge največje svetovne generične farmacevtske družbe. Povedal je še, da je Novartis v desetih letih za naložbe v Slovenijo namenil že več kot 1,3 milijarde evrov, v nagovoru zbranim pa je bil sicer kritičen do razmer v Sloveniji, zaradi katerih po njegovih besedah postaja država vse manj konkurenčna in vse manj zanimiva za tuje vlagatelje.

Da je Lek tesno vpet v lokalno okolje, je izpostavil župan Občine Prevalje Matic Tasič in izrazil veselje, da je družba med redkimi ostala trden temelj kakovosti, znanja in razvoja ter da nudi možnost zaposlitve za Korošce iz širše okolice. Ob praznovanju obletnice je Lek danes izročil dva čeka v skupni vrednosti 21.000 evrov v podporo delovanju Odbojkarskega kluba Prevalje in Koroškega gasilskega zavoda.

Ne spreglejte