Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
18. 8. 2010,
16.05

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 18. 8. 2010, 16.05

8 let, 8 mesecev

Kušar: To je ideološki rasizem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Nacionalnem svetu invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) so ogorčeni nad izjavami predsednika vlade Boruta Pahorja in ministra za delo Ivana Svetlika o oblikovanju medresorske delovne skupine.

Ta naj bi preučevala zakon o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije in zakon o invalidskih organizacijah. "Ker invalidske organizacije nismo podprle domnevnega dogovora, ocenjujemo, da gre za grobo politično manipulacijo," so zapisali v vabilu za četrtkovo tiskovno konferenco. Odziva iz kabineta predsednika vlade za zdaj še nismo dobili. Dovolj organizacij, ki skrbijo za pravice invalidov "Podpiramo vse aktivnosti, ki pripomorejo k dvigu kvalitete življenja in dela slovenskih invalidov. Zato ne razumemo prioritete, kot sta jo v svojih izjavah za javnost 16. avgusta izpostavila predsednik vlade in minister za delo po delovnem srečanju o najaktualnejši invalidski problematiki s predstavniki invalidskih organizacij; da bo poleg obstoječega Sveta vlade RS za invalide, specializiranega direktorata za invalide pri MDDSZ in ne nazadnje ministrstva za delo, ki je pristojno za področje invalidskega varstva, ustanovljena še nova dodatna medresorska delovna skupina, ki bo prioritetno pripravila potrebne spremembe na področju statusnih vprašanj invalidskih organizacij in sistemskega financiranja invalidskih organizacij. To po mnenju NSIOS niso prioritete, ki prispevajo k dvigu kvalitete življenja in dela slovenskih invalidov," je za SiOL povedal glavni tajnik Štefan Kušar in dodal, da vplivajo kvečjemu na zastopanje slovenskih invalidov.

Najprej o zakonih, ki bodo invalidom olajšali življenje Prepričan je, da je treba pred morebitnimi potrebnimi spremembami sistemskega financiranja invalidskih organizacij ter urejanja statusnih vprašanj invalidskih organizacij vso pozornost posvetiti sistemskim zakonom, ki dejansko vplivajo na vsakdanje življenje in delo slovenskih invalidov. Denimo zakon o izenačevanju možnosti invalidov, zakon o osebni asistenci, zakon o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za primer dolgotrajne oskrbe, zakon o socialno varstvenih prejemkih, zakon o denarni socialni pomoči, predvidene spremembe pokojninske reforme v okviru ZPIZ – 2, pa zakon o socialno varstvenih storitvah, predvidene spremembe zakona o zdravstvenem zavarovanju in zdravstvenih storitvah, ne nazadnje pa tudi zakon o dohodnini in zakon o davku na nepremičnine.

"Vsi ti našteti zakoni so ali v fazi priprave, fazi sprejemanja na vladi ali pa celo vloženi v parlamentarno proceduro in bodo imeli neposredni vpliv na življenje invalidov. Zato želimo in vztrajamo, da se posvetimo naštetim zakonom, tudi v okviru predvidene medresorske delovne skupine, in šele ko bo vse to zadovoljivo urejeno za slovenske invalide, predvsem v skladu s konvencijo o pravicah invalidov, velja pogledati, ali obstajajo zadostni razlogi za spreminjanje in dopolnjevanje zakona o invalidskih organizacijah in zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije," pojasnjuje Kušar.

S financiranjem zadovoljni "Empirična raziskava dr. Bogdana Polajnarja je pokazala 86 odstotno zadovoljstvo uporabnikov sredstev Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij Slovenije. Trdno smo prepričani, da je potrebno zelo pazljivo pristopati h kakršnim koli spremembam na tem področju, saj so spremembe upravičene samo v primeru, da se bo odstotek zadovoljnih uporabnikov še povečal, mar ne?" se sprašuje Kušar.

V primeru zakona o invalidskih organizacijah, dodaja Kušar, pa ne obstajajo nobene dileme, "saj je v Sloveniji 18 reprezentativnih invalidskih organizacij za posamezne specifične skupine interesno povezanih invalidov in država natančno ve, s kom se mora pogovarjati, če želi reševati specifično problematiko določene skupine invalidov. Register teh organizacij je javen in ga vodijo na ministrstvu za delo. Poleg NSIOS ni primerljive asociacije v Sloveniji, ki bi zastopala interese vseh slovenskih invalidov, saj NSIOS združuje 16 od 18 registriranih reprezentativnih invalidskih organizacij ter tri dodatne invalidske organizacije, ki nimajo statusa reprezentativnosti. Skupaj zastopamo tako interese več kot 100.000 slovenskih invalidov in smo posledično tudi edini polnopravni član Evropskega invalidskega foruma iz Slovenije". Prepričan je, da gre s tovrstnimi izjavami za "izvajanje ideološkega rasizma".

Ne spreglejte