Petek, 28. 3. 2014, 21.28
8 let, 9 mesecev
Koliko odvzetega premoženja bo minister Pličanič naštel čez eno leto?
"Želite živeti v stanovanju razvpitega narkošefa? Brez težave. Že za 150 evrov na mesec se oddaja stanovanje Darka Šarića v izmeri 50 kvadratnih metrov. Tisto veliko na Aveniji Arsenije Čarnojevića, ki ima 180 kvadratnih metrov, so že pred dvema letoma oddali za tisoč evrov na mesec."
Pred dnevi je hrvaški Jutarnji list tako poročal, kako direkcija za upravljanje z odvzetim premoženjem pri srbskem ministrstvu za pravosodje in državno upravo pridno polni državno blagajno z denarjem od nepremičnin, ki so jih zasegli kriminalcem. In to še pred razsodbo, ali je Šarić storil kazniva dejanja v zvezi s prepovedano drogo, ki mu jih očitajo. Sojenje Šariću se je namreč šele začelo ‒ to pomeni, da Srbi z zasegom niso čakali na pravnomočno sodbo kazenskega sodišča.
"Srbske zakonodaje glede tega natančno ne poznam, zato ne morem komentirati, zakaj so Srbi pri tem učinkovitejši. Strinjam pa se, da se stvari v pravosodju na splošno premikajo prepočasi," je za PlanetSiol.net povedal pravosodni minister Senko Pličanič.
Po zakonu o kazenskem postopku lahko sodišče v kazenskem postopku, lahko pa tudi prej, v predkazenskem postopku, na predlog državnega tožilca odredi začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi.
Ko v kazenskem postopku ugotovijo odgovornost oziroma krivdo posameznika, čigar premoženje je začasno zavarovano, lahko država v pravdnem postopku – pri tem mora lastnik dokazovati izvor tistega, kar ima – domnevno nezakonito premoženje odvzame.
"Novost je uvedba finančne preiskovalne skupine, v kateri so tožilci, policisti, predstavniki Dursa in urada za preprečevanje pranja denarja. Pomembno je namreč, da ti organi delujejo koordinirano. Znotraj specializiranega tožilstva pa je oblikovana posebna enota, ki bo skrbela samo za to, tudi za ustrezen kader," poudarja Pličanič.
Gre za tri tožbe, po katerih bi, ko bodo pravnomočne, na račun države pricurljalo dobrih 3,7 milijona evrov ‒ 1,8 milijona, 1,5 milijona in 340 tisoč evrov.
Finančno preiskavo izvora premoženja, vrednega 1,8 milijona evrov, so uvedli na mariborskem tožilstvu, medtem ko na tožilstvih v Kranju, Novem mestu, Slovenj Gradcu in Murski Soboti do zdaj še niso uvedli nobene preiskave na podlagi ZOPNI.
Največ, sedem pobud so celjski tožilci dali v letu 2012, sodišče pa je potrdilo štiri v znesku dobrih 139 tisoč evrov. "V letu 2013 smo podali dve pobudi, sodišče pa je obe potrdilo, in sicer v znesku 2,1 milijona evrov," je pojasnil vodja celjskih tožilcev Ivan Žaberl.
"V enem primeru je že bilo začasno odvzeto premoženje v vrednosti 70.396 evrov, v petih primerih pa so odrejena začasna zavarovanja za odvzem premoženja nezakonitega izvora v skupni vrednosti 7.170.944 evrov," so še pojasnili na specializiranem tožilstvu.
"V finančnih preiskavah se je preverjalo za 171,2 milijona evrov domnevno protipravno pridobljene premoženjske koristi. Po končanih preiskavah je policija na pristojna tožilstva podala 150 pobud za začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi v zadevah, v katerih je bila ugotovljena korist v višini 131,3 milijona evrov zoper 246 fizičnih oseb in 201 pravno osebo," je še zapisal Menegalija. Dodal je, da v 139 preiskovanih primerih kaznivih dejanj niso našli, so pa o tem podali poročila na tožilstva.
Podatkov za letos še nimajo.
A pri podatkih policije je treba pojasniti, da se ti nanašajo na finančne preiskave, ki se bile opravljene po zakonu o kazenskem postopku, ne pa po ZOPNI. Pogoji za uvedbo preiskave so namreč po naštetih predpisih različni. Eden od njih je dokazno breme osebe, ki jo preiskujejo po ZOPNI.
Pobude za začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi so podali na različna tožilstva v Sloveniji. Gre za sum protipravno pridobljene premoženjske koristi, ki izvira iz kaznivih dejanj in jo je mogoče začasno zavarovati v klasičnem kazenskem postopku.
"Ta zakon je napisan tako, da se dokončni odvzem zgodi po pravnomočni sodbi v pravdnem postopku. Povprečen postopek, ko vemo, da so mogoče pritožbe, traja leto in pol, zato lahko zdaj počasi že pričakujemo prve pravnomočne sodbe," meni nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar, ki je prepričan, da rezultatov ne moremo pričakovati čez noč.
Zalar pa pravi, da je ZOPNI, predlagala ga je poslanska skupina Zares, ki je iz vlade takrat že izstopila, in ne vlada, sprejet v takratni politični realnosti.
"Na ta zakon je državni svet dal veto, vlada ga je sprejela, ko je bila že v odhodu, državni zbor pa razpuščen. Dosegel sem, da se je parlament še enkrat sestal in odločal o tem zakonu, čeprav v resnici ni imel več mandata. Od prvotnega zakona je ostal samo naslov, zato je pravi čudež, da smo ta zakon, ki bo verjetno še potreben nekaterih popravkov, sploh dobili," je povedal Zalar.