Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
3. 7. 2015,
16.21

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 3. 7. 2015, 16.21

8 let, 8 mesecev

Kolesarski podvig v spomin na grozote Srebrenice (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Danes zjutraj se v spomin na najhujši genocid po drugi svetovni vojni na 800 kilometrov dolgo pot iz Velenja do Srebrenice odpravlja največja odprava kolesarjev do zdaj.

15 kolesarjev iz Velenja, Ljubljane, Dobrne, Prevalj, Grosuplja, Idrije in Jesenic, ki jih bo spremljala tri- oziroma petčlanska logistična ekipa, s kolesarjenjem prenašajo predvsem sporočilo miru pod geslom Naj se nikoli več ne ponovi in ne pozabi.

Genocida, ki se je zgodil v naši bližini, ne smemo pozabiti, pravi letošnji organizator že četrtega kolesarskega maratona od Velenja do Srebrenice Mersad Dervišević, ki je hkrati tudi prvi bosanski begunec v Velenju.

Šport povezuje ljudi "To niso grozote, ki so se dogajale v Afriki, Ruandi, Ugandi, gre za dogodke, ki so se zgodili 800 kilometrov stran. O tem, kakšne posledice prinašajo vojne grozote, je treba opozarjati naslednje generacije, treba jih je ozavestiti, ne samo Slovencev, temveč tudi druge državljane Evrope," pravi Dervišević.

Kar je še pomembneje, dodaja, gre za multinacionalno kolesarsko ekipo, kar pomeni, da šport očitno povezuje ljudi, ne glede na rasno, versko ali kakšno drugo pripadnost. 36-letnik je tudi sam občutil grozote vojne.

Kot je pojasnil, je njegov oče delal v Velenju, družina pa je prihajala na počitnice. Ko so nazadnje prišli za en teden, so v Velenju tudi ostali. "Tukaj mi je všeč, Velenje je zelo lepo mesto, tukaj sem si ustvaril družino," pove Velenjčan.

Med slovenskimi kolesarji tudi 74-letni Zain Karić Sedemdnevni kolesarski maraton Velenje–Bihać–Srebrenica že četrto leto organizira Kolesarska sekcija Društva upokojencev Velenje v sodelovanju z Zavodom Pogreb ni tabu in s Kulturno-izobraževalnim zavodom Averroes. Maraton je vključen v projekt 8372 živih spominov. Letos od genocida namreč mineva že 20 let.

Slovenska odprava je letos ena od najštevilčnejših ekip med 300 kolesarji maratona od Bihaća do Srebrenice, v katerem sodelujejo kolesarji iz najmanj desetih držav.

"Pot ni lahka, sploh če bo takšna vročina, kot je zdaj. Vendar pa smo zelo ponosni na našega 74-letnega Zaina Karića, ki gre na pot že četrtič. Prepričan sem, da bom jaz bolj utrujen kot on," pravi sogovornik, ki se sicer s kolesarstvom ne ukvarja.

Ne spreglejte