Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 6. 2008,
14.34

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 6. 2008, 14.34

8 let, 8 mesecev

Kolektivna pogodba za javni sektor podpisana

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ministra Gregor Virant in Andrej Bajuk sta v imenu vlade z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja podpisala kolektivno pogodbo za javni sektor.

Vodja sindikalne pogajalske skupine Doro Hvalica je pojasnil, da je podpis kolektivne pogodbe še zadnji korak za uveljavitev novega enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Virant: To ni predvolilno darilo, ampak logična posledica šestletnih pogajanj Sindikati javnega sektorja so z vlado podpisali kolektivno pogodbo za javni sektor, kar bo s septembrom omogočilo vstop v nov plačni sistem za okoli 160.000 javnih uslužbencev. Dvig plač v javnem sektorju za približno 13 odstotkov v štirih obrokih ni predvolilno darilo, ampak logična posledica šestletnih pogajanj, je dejal minister Gregor Virant.

"Zmagovalci smo vsi. V tej zgodbi ni poraženca"

"Zmagovalci smo vsi. V tej zgodbi ni poraženca," je po podpisu dejal Virant. Prepričan je, da s podpisom kolektivne pogodbe za javni sektor in podpisom kolektivnih pogodb poklicev in dejavnosti, ki bo v sredo, "dobivamo socialni mir v javnem sektorju".

Hvalica: Uzakonili smo socialni dialog S tem se strinja tudi vodja sindikalne pogajalske skupine Doro Hvalica. Ob tem je poudaril, da so v šestih letih pogajanj do konca uzakonili socialni dialog. Veseli ga, da zapuščajo stari plačni sistem, ki je omogočil vse deformacije in odklone, zaradi česar so se nekateri poklici znašli v podrejenem položaju. "Ta sistem tega ne bo dopuščal," je prepričan Hvalica.

Virant: Nov plačni sistem je pravičnejši od sedanjega

Virant je prepričan, da je nov plačni sistem, glede katerega so se sindikati in vlada usklajevali od sprejema zakona o sistemu plač v javnem sektorju leta 2002, dober tako za delojemalce kot delodajalce. Po Virantovih besedah je nov plačni sistem enoten, pregleden, pravičnejši od sedanjega in fleksibilen.

"To je dolg, ki ga imamo vsi skupaj, sindikati in vlada, do 160.000 javnih uslužbencev," je poudaril. Dodal je, da je sistem dogovorjen med vsemi sindikati javnega sektorja in vlado kot delodajalcem.

Pogodbo je podpisalo 21 od 27 sindikatov javnega sektorja Kolektivno pogodbo je danes podpisalo 21 od 27 sindikatov javnega sektorja. Na podpisu ni bilo Sindikata slovenskih diplomatov, Sindikata delavcev radiodifuzije Slovenije, Sindikata ministrstva za obrambo ter treh šolskih sindikatov - Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije ter Neodvisni sindikat delavcev ljubljanske univerze.

Edino sodniki "resno nezadovoljni"?

Po Virantovih besedah so pri dogovoru s šolskimi sindikati odprte le še podrobnosti, zato pričakuje, da bodo prihodnji teden ob podpisu poklicne kolektivne pogodbe podpisali tudi kolektivno pogodbo za javni sektor. "Očitno bodo sodniki edina plačna skupina, ki bo ostala resno nezadovoljna z novim plačnim sistemom," je ocenil minister.

"Ta sporazum je v skladu z možnostmi države" "Ta sporazum je v skladu z možnostmi države in v tem smislu sem zadovoljen," je po podpisu dejal finančni minister Andrej Bajuk. Kot je pojasnil, so ves čas pogajanj s sindikati vztrajali na finančni vzdržnosti plačne reforme. Višje plače v javnem sektorju ne bodo vplivale na inflacijo in ne bodo povečale javne porabe, je še zagotovil.

Plače od leta 2002 "stojijo", trdi Virant Plače v javnem sektorju od leta 2002 po Virantovih besedah praktično stojijo. Rast plač v gospodarstvu je bila med letoma 2002 in 2008 za 12,5 odstotka višja od rasti plač v javnem sektorju, je pojasnil Virant. Napovedal je, da bodo z vstopom v nov plačni sistem v treh letih plače v javnem sektorju rasle za 7,6 odstotka hitreje od plač v gospodarstvu in se bodo približevale rasti plač v gospodarstvu.

Produktivnost v tem obdobju zrasla za dobrih 35 odstotkov

Od leta 2000 je rast plač v javnem sektorju zelo zaostajala za rastjo produktivnosti dela, je pojasnil Bajuk. Na finančnem ministrstvu so namreč izračunali, da je produktivnost v tem obdobju zrasla za dobrih 35 odstotkov, bruto plače v javnem sektorju pa za 15 odstotkov.

Veliko dela čaka kadrovske službe in računovodstvo Javnim uslužbencem bodo septembra z izplačilom avgustovskih plač izplačali tako prvo četrtino odprave plačnih nesorazmerij s poračunom od 1. maja kot tudi poračun uskladitve z inflacijo od 1. maja. Po Virantovih besedah pa jih do septembra čaka še trdo delo na implementaciji sistema. Veliko dela čaka kadrovske službe in računovodstvo, "kar pa ni prevelika žrtev za to, da javni uslužbenci septembra dobijo nove plače," je ocenil minister.

Virant je napovedal, da bo plačna reforma preživela 20 let "Socialni mir v javnem sektorju je velika priložnost, da v naslednjih letih usmerimo energijo v izboljšanje kakovosti poslovanja javnega sektorja, da mu še dvignemo ugled," je dejal minister. Dodal je, da so zdaj na vrsti ostale pravice iz delovnega razmerja, kot so odpravnine, jubilejne nagrade, dopusti in druge pravice, ki bi morale biti tudi enotno urejene. Virant je napovedal, da bo plačna reforma preživela 20 let, saj ima lastnosti stabilnega sistema.

Ne spreglejte