Ponedeljek, 7. 7. 2008, 13.22
9 let
Knjiga o privilegijih socialističnih funkcionarjev

Sistem, ki je vladal od leta 1945 do leta 1990, je propagiral enotnost delavskega razreda, iz dokumentov o privilegijih političnih in državnih funkcionarjev v Sloveniji v obdobju socializma pa je razvidno, da so bili nekateri bolj poenoteni od ostalih, je danes ob predstavitvi publikacije zbranih dokumentov dejal zgodovinar Damjan Hančič.
"Nekateri nekoliko bolj enaki od ostalih"
Po njegovih besedah se tudi danes v javnosti večkrat poudarja enakost v času socializma, "zbrani dokumenti pa dokazujejo, da so bili nekateri nekoliko bolj enaki od ostalih".
Dokumenti so bili po besedah ene od avtoric publikacije, zgodovinarke Marte Keršič najdeni ob pregledu neurejenega gradiva arhiva vlade, njihov ustvarjalec pa je bil državni protokol oziroma protokol ljudske republike in kasneje socialistične republike. Večina dokumentov je po besedah Keršičeve iz 50. in 60. let ter iz obdobja do 80. let prejšnjega stoletja.
Stanovanjskih privilegiji, zdravstveni privilegiji ...
Nanašajo se na predstavitev stanovanjskih privilegijev, zdravstvenih privilegijev, preskrbo z živili in izbranimi pijačami ter nudenje raznih storitev. Dokumenti govorijo tudi o podeljevanju izjemnih pokojnin, priznavalnin in drugih prejemkov, pojasnjuje Keršičeva.
Brezplačna uporaba stanovanja za Zdenko Kidrič
Na ministrstvu za pravosodje opozarjajo na "precejšnje število seznamov z imeni, ki jasno kažejo, kdo je bil do uživanja ugodnosti upravičen". Knjiga kot privilegij na primer navaja, da je bila članica Centralnega komiteja zveze komunistov Slovenije Zdenka Kidrič upravičena do poravnave stanarine za stanovanje iz proračuna SRS februarja 1981 ter denimo do "v doživljenjsko brezplačne uporabe stanovanja" v Ljubljani leta 1963.