Petek, 9. 5. 2008, 16.13
8 let, 8 mesecev
Klokočovnik na zahtevo 12 občinskih svetnikov sklical izredno sejo
Za naslednji dan (petek) pa je izolski župan Tomislav Klokočovnik sklical še izredno sejo, ki jo je želelo 12 svetnikov SD, LDS, DeSUS, Mladi za Izolo, Izola zbudi se in svetnik Aleksander Krebelj, so pojasnili omenjeni svetniki.
Na dnevnem redu seje so po besedah Alekseja Skoka iz SD točke, ki se "vlečejo" od samega sklica 13. seje, ki jo je Klokočovnik prekinil. Gre za, po mnenju 12 svetnikov, pomembne točke, kot je imenovanje občinske volilne komisije, imenovanje stanovanjske komisije, sprememba komunalnega odloka, stanovanjski razpis, poravnava podjetja Marinvest z občino. Predlagali pa bodo še ugotovitveni sklep, da je župan ravnal nepravilno s tem, ko ni dovolil izpeljati predhodno sklicane seje s strani 12 svetnikov (ko so bila vrata občinske dvorane zaklenjena), zaradi česar ga je 12 svetnikov tudi kazensko ovadilo in vložilo tožbo.
Kot je znano, je 12 svetnikov pred časom proti Klokočovniku vložili kazensko ovadbo zaradi onemogočanja izvedbe seje. Poleg ovadbe so svetniki na novogoriško upravno sodišče vložili tudi upravno tožbo zaradi kršitve z ustavo zagotovljenih pravic svetnikov. "Glede na to, da so se svetniki odločili, da od župana ponovno zahtevajo sklic seje in je župan tokrat zahtevi ugodil in sejo sklical, kot bi moral storiti že prvič, je po našem mnenju nujno, da občinski svet kot najvišji organ občine na seji ugotovi, da je župan s svojim ravnanjem ob prejšnjem sklicu seje (s strani svetnikov) ravnal v nasprotju s poslovnikom in zakonom o lokalni samoupravi, ker ni upošteval zahteve in kasnejšega sklica seje s strani svetnikov. Seja je bila sklicana in on ni bil pristojen, da odloča ali naj bo sklicana ali ne," je pojasnil odvetnik 12 svetnikov Franci Matoz. Po odvetnikovih besedah je ugotovitveni sklep potreben zato, da občinski svet kot organ ugotovi nezakonitost ravnanja župana in ga tako opozori, da je v tem primeru ravnal nepravilno.
"To se v tem primeru ni zgodilo, občina je podjetje tožila, da zemljišča dobi nazaj, tožba pa je bila umaknjena," je povedala. V SD menijo, da je bil kršen zakon o lokalni samoupravi, v členu, ki govori o tem, da občinski svet odloča o odtujitvi nepremičnega premoženja, in člen, ki pravi, da mora občina s premoženjem ravnati gospodarno in ne sme premoženja odtujiti brez odškodnine. Pečanova je še dodala, da naj bi šlo tudi za kršitev zakona o javnih financah. Prepričana je, da bi moral župan predlog za odtujitev tega premoženja predlagati v sprejem občinskemu svetu. "Zagotovo potem ne bi bila cena za 7383 kvadratnih metrov le milijon evrov," je dejala. Izolski LDS pa bo na izredni seji predlagal razveljavitev stanovanjskega razpisa za blok v Livadah. Robert Mulec iz izolskega LDS je pojasnil, da postopek razpisa ni bil v skladu s pravilnikom o dodelitvi neprofitnih stanovanj, posledice pa so lahko takšne, da se bo "izpadli" iz liste pritožil, razpis pa bo treba zaradi neustreznega postopka ponoviti, je dejal.