Torek, 29. 4. 2014, 19.31
4 leta, 11 mesecev
Kandidati Sanjske službe - nepolitiki, ki bi delovali v dobro vseh
Večina se jih pred kandidaturo ni zanimala za delo Evropskega parlamenta, če bodo izvoljeni, pa bi delovali na različnih področjih. Sanjska služba je družbeno-politični eksperiment, ki lahko na volitvah v Evropski parlament zagotovi sanjsko službo izžrebanim kandidatom v skladu z izvornim modelom demokracije.
S pomočjo posameznikov iz Mreže za neposredno demokracijo bo imel izžrebani kandidat v primeru zmage na volitvah omogočen ustroj, da postane predstavnik ljudske - spletne javnosti. S pomočjo neposredne demokracije prek družbenih platform oz. agore mu bo ponujena pomoč pri kakovostnem odločanju, odločal pa se bo po lastni vesti in ne po politični pripadnosti, je pojasnil eden od pobudnikov akcije Dare Troha. Kot je dejal, je unikum v vrhunski politiki izbrati nepolitike za to, da prihodnjih pet let odločajo o kakovosti življenja vseh nas.
Troha je pojasnil, da bo agora sestavljena iz strokovne in laične javnosti. Strokovna javnost so univerze. Platforma je namenjena izmenjavi argumentov in mnenj, na podlagi česar se bodo kandidati odločali. V platformo se bo treba prijaviti z imenom in priimkom, tako da bodo lahko preverjali, kdo je lobist.
Nosilec liste, arhitekt Uroš Uršič, ki so ga kot prvega izžrebali v okviru akcije, je pojasnil, da se je za kandidaturo odločil, ker v sedanjem sistemu ne more več zagotoviti preživetja svoji številni družini. Študent David Breskvar bi se v primeru izvolitve zavzemal za zmanjšanje brezposelnosti med mladimi in povečanje plačanih pripravništev.
Brezposelna Barbara Ložar delo evropske poslanke vidi "kot redno delovno razmerje za določen čas z velikimi izzivi", odgovornim delom in veliko napora. Zanimajo jo področja, povezana z naravo in okoljem, pa tudi prometna varnost. Samostojni podjetnik, gostinec Boštjan Novak je menil, da je bolje, da v Strasbourg in Bruselj pridejo navadni ljudje kot politiki in delujejo v dobro vseh.
"Menim, da je zdaj primeren čas, da skušamo s skupnimi močmi spremeniti stvari na bolje," je dejala mediatorka Ksenija Korenjak Kramar, ki se namerava zavzemati za enake možnosti vseh in spoštovanje pravne države. Inženirka geodezije Andreja Korade pa je dajala, da bo v primeru izvolitve izpostavila prostor ter neodvisnost interneta. Ekonomist Marko Korenjak je dejal da mu je všeč ideja, da lahko "glas ljudstva pride v Evropski parlament".