Sreda, 30. 4. 2014, 15.22
8 let, 9 mesecev
Kako se je sodni svet odzval na Janševe besede o nespoštovanju sodbe
V sporočilu za javnost je sodni svet uvodoma pojasnil, da je v srednjem veku sodna funkcija pripadala kralju, ta pa jo je lahko prenesel na sodnika. Sodnika je imenoval sam in ga odpoklical, sodnik je odločal po njegovih navodilih. Kralj je nato sodno funkcijo prenesel na fevdalce, ti pa je niso več opravljali kot kraljevi delegati, ampak so jo izvrševali kot osebno pravico.
Postopno se je pojavilo spoznanje, da morajo posamezniku zagotoviti pošteno in nepristransko sojenje in da je to mogoče le, če mu sodi neodvisen sodnik. Zato so sodnike začeli izbirati med tujci, ki niso bili podvrženi lokalnim vplivom. Tako so se postopoma uveljavili profesionalni sodniki, ki niso bili več pod neposredno oblastjo kralja, navaja sodni svet.
Pravila, ki zagotavljajo neodvisnost sodstva, niso namenjena temu, da bi varovala nedotakljivost sodnikov, poudarjajo v sporočilu za javnost, temveč so namenjena zaščiti državljanov pred zlorabo državne oblasti. Charles de Montesquieu je, so zapisali, razvil nauk o delitvi oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno, in le v državah, v katerih je uveljavljeno to načelo, je sodstvo resnično neodvisno, še dodajajo.
Zakonodajno funkcijo, sprejemanje zakonov, tako v sistemu parlamentarne demokracije opravlja parlament, vlada in upravni organi skrbijo za izvrševanje zakonov, sodstvo pa rešuje spore v zvezi s kršitvami pravnih aktov in izvaja ustavnosodni nadzor.
Podrobnejši sistem delitve oblasti je razviden iz analize medsebojnega in vzajemnega učinkovanja različnih ustavnih določb, ki temeljno ustavno načelo o delitvi oblasti razčlenjujejo bolj natančno. Te določbe morajo biti takšne, da zagotavljajo mehanizem medsebojnega nadzora in omejevanja.
Zato je zelo pomemben vidik neodvisnosti sodstva prav to, kdo imenuje in razrešuje sodnike in predsednike sodišč, meni sodni svet in dodaja, da gre za iskanje občutljivega ravnovesja med zagotavljanjem nujnega nadzora drugih dveh vej oblasti nad delom sodstva in preprečevanjem nedopustnega vplivanja drugih dveh vej oblasti na delo sodnikov in na njihove odločitve.
"Pozivi predsednika SDS Janeza Janše k nespoštovanju sodišča in o nujnosti lustracije slovenskih sodnikov, ki jih je izrekel ob odločitvi višjega sodišča, da se potrdi sodba sodišča prve stopnje, s katero je bil spoznan za krivega kaznivega dejanja sprejemanja daril za nezakonito posredovanje, kažejo, da je treba ohraniti ali celo okrepiti ustavne in zakonske varovalke neodvisnosti sodstva," pravijo v sodnem svetu.
Sodniki pa lahko moralno moč in integriteto slovenskega sodstva najbolj zavarujejo tako, da kljubujejo pritiskom nosilcev političnega odločanja in medijev in pri odločanju v vsakem posameznem primeru ohranijo osebno pokončnost in zavezanost pravičnosti in pravu, še dodajajo.