Ljudje so pred volitvami in referendumi jasno opredeljeni, zato je vpliv mnenjskih voditeljev, medijev in volilne propagande omejen, je za SiOL opozoril raziskovalec javnega mnenja Slavko Kurdija.
Najmočnejši vpliv družine
Na stališča še najbolj vplivajo stališča znotraj družin. Tudi vsaka družina ima mnenjskega voditelja, tako da je mogoče govoriti o reprodukciji stališč znotraj družine – denimo s staršev na otroke. "Skupno življenje oblikuje tudi skupne vrednote, čeprav obstajajo izjeme," pravi Kurdija, sodelavec Centra za raziskovanje javnega mnenja, ki deluje na FDV. Tako je v Sloveniji "koherentno vrednotno polje" v družinah kar prisotno.
Najmanj vplivata oglaševanje in volilna propaganda
Letaki, oglasni panoji in volilna propaganda v medijih so v primerjavi z vplivom mnenjskih voditeljev in soočenj v medijih manj učinkoviti in skoraj ne vplivajo na stališča volivcev. Po drugi strani Kurdija pravi, da se močno precenjuje tudi vpliv medijev na stališča volivcev, saj jih ljudje "uporabljajo" predvsem za utrjevanje svojih stališč, medtem ko neopredeljeni običajno ne odidejo na volišča.
Mit o medijskem vplivu
"Ljudje medije uporabljajo selektivno, delež 'spreobrnjencev' je majhen, lahko pa vpliv medijev pride do izraza, če se pričakuje tesen rezultat," opozarja Kurdija. Nekoliko bolj uspešni so lahko mnenjski voditelji, katerih prepričevanje je najbolj učinkovito, če so v neposrednem stiku z ljudmi, recimo prek stiskov rok in pogovorov z volivci.
Se s starostjo volilna udeležba povečuje?
Argumenti nasprotnikov referenduma so videti bolj jasni in neposredni, gesla pa bolj populistična, kar naj bi mlade volivce pripeljalo na volišča, a Kurdija opozarja, da mladi niso disciplinirani volivci. Raziskave po drugi strani kažejo, da tudi v najstarejši starostni populaciji prevladujejo nasprotniki arbitraže, tako da se učinek udeležbe na nek način izniči. V srednji generaciji prevladujejo zagovorniki sporazuma.
Po drugi strani zgodovina volitev v Sloveniji kaže, da se negativne kampanje in osebni napadi ne obrestujejo. "Če se bo zgodilo, da bo sporazum na referendumu potrjen, se bo znova pokazalo, da čustveno nabita propaganda ni učinkovita," pravi Kurdija.
Kaj pa vreme?
Raziskav o vplivu vremena na volilno udeležbo sicer ni, vendar vremenske razmere po mnenju Kurdije nimajo skoraj nikakršnega vpliva na volilno udeležbo. "Lahko povem, da je v primeru zelo lepega vremena odziv na naša anketiranja slabši. Pri volitvah pa se ljudje organizirajo tako, da gredo na volišče kljub lepemu vremenu, če gre res za vsebinske teme in pomembne volitve."