Poslanka v Evropskem parlamentu Romana Jordan Cizelj (EPP-ED/SDS) je prejela odgovor Evropske komisije na pisno vprašanje o uvedbi vinjet v Sloveniji, ki ga je zastavila 19. novembra lani.
Poslanka ugotavlja, da se komisija do vinjet kot cestninskega orodja v Sloveniji ni opredelila, zato meni, da bi morala Slovenija sistem vinjet ohraniti.
"Rezultati so že doseženi"
Jordan Cizelj je v svojem pismu opozorila, da je uvedba vinjet že dosegla želene rezultate, saj se je povečala pretočnost prometa, s tem pa sta se zmanjšala onesnaževanje zraka ter poraba goriva. Obenem je komisijo vprašala, kako omogoča načelo sorazmernosti ukrepov na področju cestninjenja v EU. Za primer je navedla, da je plačilo enkratne cestnine od Trsta do Rima po vrednosti približno enako plačilu za polletno vinjeto v Sloveniji.
"Vinjete so prvi korak k uvedbi elektronskega cestninjenja"
Jordan Cizljeva je komisijo še vprašala, kdaj bo izpeljala projekt elektronskega cestninjenja oziroma kje se je projekt ustavil. Spomnila je, da je prav komisija članice unije pozivala k čimprejšnji uvedbi elektronskega cestninjenja, vinjete pa so, kot je poudarila, prvi korak na poti k njemu.
Evropska poslanka je komisijo poleg tega vprašala, kako obravnava t. i. okoljske vinjete, ki veljajo v določenih evropskih mestih.
Tajani: Prepovedana je diskriminacija na podlagi državljanstva
Glede vinjet ji je evropski komisar za promet Antonio Tajani odgovoril, da je z 12. členom pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti - ta je ena od temeljnih pogodb EU - znotraj unije prepovedana vsakršna diskriminacija na podlagi državljanstva. Isto pravilo se nanaša na tiste ukrepe, ki sicer niso neposredno povezani z državljanstvom, vendar dejansko povzročajo neenako obravnavanje, odgovarja komisar.
"Uporabniki naj plačajo sorazmerno"
Tajani poudarja, da je nasprotno kot pri časovno opredeljeni uporabniški pristojbini, kar sistem vinjet je, cestnina povezana z razdaljo potovanja in znesek, ki ga uporabniki cest plačajo, na sorazmeren in nediskriminatoren način odraža stroške, ki dejansko nastanejo z uporabo infrastrukture.
"Zanimivo je, da se komisija do vinjet kot inštrumenta plačila cestnine v Sloveniji ni opredelila," je Tajanijev odgovor komentirala Jordan Cizljeva.
"Vsa unija mora imeti enoten sistem"
Po mnenju poslanke je iz odgovora Tajanija mogoče razbrati tudi, da komisija ocenjuje sorazmernost ukrepov v EU za vsako državo posebej. "Sistem uporabe cest bi moral biti poenoten v vsej uniji, ne glede na to, ali je posamezna država članica izbrala sistem cestnine ali vinjet. Na tem področju zato pričakujem delovanje komisije v interesu vseh evropskih državljanov," je poudarila.
Tajani: Komisija opredeljuje značilnosti EETS
Glede napredka pri uvajanju sistema elektronskega cestninjenja, je Tajani odgovoril, da je bila komisija, ki ji pomaga poseben odbor za elektronsko cestninjenje, naprošena, naj v skladu z direktivo o interoperabilnosti elektronskih cestninskih sistemov v EU iz leta 2004 opredeli značilnosti in tehnične elemente evropskega elektronskega cestninjenja (EETS).
EETS naj bi bil sprejet do sredine leta
Podrobna opredelitev EETS se zdaj po besedah Tajanija dokončuje. Pričakuje se, da bo odbor za cestninjenje pripravljen glasovati o predlaganem sklepu komisije spomladi letos. Komisija bi potem lahko sprejela sklep o opredelitvi EETS do sredine leta.
Joredan Cizljeva: Komisija zamuja
Omenjena direktiva sicer predvideva, da države članice zagotovijo, da bo storitev v treh letih od datuma sprejetja opredelitve EETS na voljo za težka tovorna vozila, v petih letih pa za vsa vozila.
Po trditvah Jordan Cizljeve komisija s tem odgovorom priznava, da s pripravo ustreznega zakonodajnega okvira za elektronsko cestninjenje zamuja, pri čemer so ravno iz Bruslja članice pozivali k čimprejšnji uvedbi elektronskega cestninjenja, vinjete pa so prvi korak na poti k slednjemu.
"Elektronskega cestninjenja ne bo pred 2014"
"Zato je za Slovenijo dobro, da sistem vinjet ohrani in zakonodajo prilagodi delovnemu načrtu, ki ga je komisija predstavila v svojem odgovoru. Iz slednjega je namreč jasno, da evropskega elektronskega cestninjenja ne bo na voljo pred letom 2014," pravi evropska poslanka.
"Ne bi smeli razlikovati med vozili"
Glede okoljskih vinjet je Tajani opozoril, da lokalne prometne omejitve v mestnih okoljskih conah ne bi smele razlikovati med vozili, registriranimi v različnih državah članicah, zato komisija poudarja potrebo, da članice zagotovijo dobro komuniciranje z državljani in podjetji, tako v članici, v kateri je okoljska cona, kot v drugih članicah, in da morajo imeti vozniki tujih vozil možnost enostavnega dostopa do sredstev, s katerimi se izpolnjujejo pogoji za dostop do cone.
Tajani: To ni v pristojnosti EU
Komisija po navedbah Tajanija do sedaj ni predlagala enotnih pravil glede lokalnih prometnih omejitev, saj je menila, da je to izključno v pristojnosti lokalnih, regionalnih ali nacionalnih organov. Zaradi njihovega rastočega števila pa je sprožila vprašanje usklajenih pravil za okoljske cone z namenom, da morda vključi ustrezen predlog v akcijski načrt o mobilnosti v mestih.
"Menim, da bi Evropa morala imeti enoten sistem dostopa do mest, saj okoljske politike, še posebej tiste v povezavi s podnebnimi spremembami, pridobivajo na pomenu. Pričakujem, da se bodo mesta zmanjševanja izpustov lotevala na različne načine, kar bo ljudem povzročalo težave pri potovanjih, hkrati pa jim naložilo različne obveznosti plačil," je glede tega poudarila Jordan Cizljeva