Sobota, 2. 7. 2011, 20.18
8 let, 7 mesecev
Jelušičeva: Šentilj je bil naša pot v svet
Osrednja govornica na slovesnosti, ki so jo pripravili skupaj z vojnimi veterani, Slovensko vojsko in Policijo, je bila ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, ki je poudarila zgodovinski pomen šentiljskih dogodkov. Po besedah Jelušičeve je bilo treba pred 20 leti na Šentilju ohraniti simbolično odprto pot, to je mejni prehod. Kot je opozorila ministrica, takšna naloga nikakor ni bila lahka, saj so takrat večino mejnih prehodov po državi že zasedli pripadniki jugoslovanske vojske.
Slovesnost je potekala v Dolini pod Brlogo v Šentilju. Ministrico sta spremljala načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) Alojz Šteiner in direktor štaba generalštaba SV Vladimir Maher. V kulturnem programu so nastopili pesnik, igralec in častni občan Šentilja Tone Kuntner, pihalni orkester, pevci in folkloristi. Prikazali so tudi video o šentiljskih dogodkih pred 20 leti.
Preostale tanke je zadržala barikada v Štrihovcu, kjer je med teritorialci in jugoslovansko vojsko prišlo do spopada. Tankovska četa je bila razbita 29. junija, vojaki so se predali, vozila pa je prevzela Teritorialna obramba. Kot je poudarila ministrica, je s šentiljskimi dogodki tako povezan tudi nastanek prve slovenske tankovske čete.
Glavni spopad je sledil 2. julija, ko so teritorialci s tankovskimi topovi začeli napad na šentiljsko obmejno stražnico. Jugoslovanski vojaki in častniki so zapustili položaje in se naslednji dan predali. Kmalu potem sta se predali tudi stražnici Sladki Vrh in Špičnik.