Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
30. 1. 2009,
18.02

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 30. 1. 2009, 18.02

9 let, 2 meseca

Jelušičeva o patrijah: Slovenija se bo v Bruslju zagovarjala marca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nato bi pomanjkljivosti Slovenije pri opremljanju, ki se nanaša na projekt osemkolesnikov, lahko sprejel z razumevanjem, če bo kredibilno sodelovala v operacijah Nata, EU in ZN.

To je v Bruslju pojasnila obrambna ministrica Ljubica Jelušič. Slovenija se bo o tem marca zagovarjala v Bruslju, je dejala. V tem trenutku je po besedah ministrice težko govoriti o morebitnih odpustkih Nata zaradi patrij. "V tem trenutku težko govorimo o odpustku, ker bomo proces pregledovanja našega obrambnega resorja končali šele tam nekje do aprila," je pojasnila in dodala, da je ta pregled v tem trenutku v tretji fazi. Vprašalnik o obrambnem planiranju je Slovenija izpolnila lani Ministrica je pojasnila postopek sodelovanja Slovenije in Nata pri preverjanju ustreznosti ciljev glede opremljanja. "Ta proces se običajno začne tako, da se izpolni vprašalnik o obrambnem planiranju. Slovenija je to storila lani sredi poletja. Nato je narejena analiza našega stanja, tako kot se vidi iz Bruslja," je razložila.

Slovenija je to analizo po besedah ministrice prejela "v teh dneh". "V prihodnjem tednu, v začetku februarja, nas čaka obisk posebne ekspertne skupine iz Nata, ki nam bo predstavila svoje ugovore, vprašanja in komentarje in mi bomo morali znati odgovoriti, kaj počnemo, kaj se je zgodilo," je povedala.

Jelušičeva: V Bruslju bomo zagovarjali poročilo "Potem se naredi poročilo, ki ga bomo šli zagovarjat v Bruselj. To bo v prihodnjih tednih, enkrat v marcu," je dejala ministrica. Na tisti točki se bo začelo pojavljati vprašanje t. i. odpustkov, ki je povezano z vprašanjem, kolikšen delež ciljev sil, kot so bili doslej splanirani, pokrije pogodba o projektu osemkolesnikov, je pojasnila.

"Pogodba je pokrila en majhen del celotnih potreb, ki pa segajo že v tem trenutku do leta 2018. Pogodba s trajanjem do leta 2013 niti ni mogla pokriti vseh potreb, dogovorjenih do 2018," je opozorila. "Za tisti del, ki naj bi ga pokrila pogodba do leta 2013, bomo verjetno dobili dodatne inštrukcije, zlasti opozorila, da nabava ne ustreza predvidenim ciljem sil, ki smo jih zastavili do leta 2012/13," je povedala.

Bo Slovenija dobila odpustek? "Ali bomo lahko dobili odpustek ali ne, je težko reči. Dejstvo pa je, da bi v Natu z razumevanjem lahko sprejeli naše pomanjkljivosti na področju opremljanja, če bomo kredibilni in bomo konstruktivno sodelovali v operacijah, ne samo v operacijah zveze Nato, ampak tudi v operacijah, ki jih vodita EU in ZN," je menila. Pomembno je, da "smo sposobni prispevati k mednarodni varnosti na način, kot se od velikosti naše države pričakuje," je poudarila. "Če to počnemo, je razumevanja za pomanjkljivosti na področju opreme nekoliko več, če bomo na obeh točkah nazadovali, pa ne moremo pričakovati nobenih odpustkov in ne prav veliko razumevanja, bolj kritiko," je sklenila ministrica.

Slovenija glede na svojo velikost dobro sodeluje v misijah EU

Slovenija glede na velikost svoje vojske dobro sodeluje v operacijah Evropske unije, so po srečanju obrambne ministrice Ljubice Jelušič z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Javierjem Solano povedali v Solanovi tiskovni službi v Bruslju. "Sodelovanje v Bosni in Hercegovini je še posebej dobro," so ocenili. Da je od Solane dobila zelo pozitivne ocene glede sodelovanja slovenske vojske v različnih mednarodnih operacijah, zlasti v BiH in na Kosovu, je po srečanju povedala tudi ministrica Jelušičeva. Od Slovenije se po njenih besedah pričakuje, da bo sodelovala tudi v nadaljnjih akcijah.

Odziv na odločitev o umiku 14 slovenskih pripadnikov iz Čada je bil pozitiven, je še povedala ministrica. "Proces odhoda je namreč dogovorjen, zato je povsem sprejemljivo, da se tudi Slovenija umakne," je povedala. Od 22 držav jih bo na območju ostalo samo pet, ki so svoje sile razporedile v različne sektorje, je pojasnila. Ministrica je sicer komentirala tudi dejstvo, da Slovenija za obrambo namenja 1,5 odstotka bruto domačega proizvoda, medtem ko Nato in EU članice pozivata, naj se približajo pragu dveh odstotkov. Glede na finančno in gospodarsko krizo je to po njenih besedah razumljivo, poleg tega gre preoblikovanje sil v smeri manjše, bolj izurjene in profesionalne vojske.

Ne spreglejte