Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
20. 4. 2008,
10.45

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 20. 4. 2008, 10.45

9 let, 2 meseca

Janša s srečanjem s cesarjem začel obisk v Tokiu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Premiera Janeza Janšo je danes, prvi dan obiska na Japonskem, v cesarski palači v Tokiu sprejel japonski cesar Akihito.

Janša je po srečanju povedal, da sta govorila tako o dvostranskih odnosih kot tudi o prizadevanjih EU in Japonske v boju proti podnebnim spremembam. "Pogovor je bil prijateljski in zanimiv" Pogovor je bil zelo prijateljski in zanimiv, cesar Akihito pa je obudil spomine na svoj obisk v Sloveniji pred tremi desetletji, je povedal premier Janša. Japonski cesar Akihito je namreč leta 1976, tedaj še kot prestolonaslednik, obiskal Slovenijo. "Cesar je zelo dobro obveščen o tem, kaj je v Sloveniji zanimivega za turiste, pa tudi o tem, kakšen napredek je v zadnjih desetletjih naredila Slovenija," je za slovenske medije še povedal Janša po prihodu iz cesarske palače.

Premier Janša in cesar Akihito sta precej pozornosti namenila tudi podnebnim spremembam, saj je cesar, kot je dejal premier, velik ljubitelj narave in ga zanimajo vsi napori za to, da se negativni učinki podnebnih sprememb ne bi odrazili na poslabšanju pogojev za življenje prihodnjih generacij.

Janša je cesarju podaril tudi človeško ribico v bronu Govora je bilo tudi o odnosih med državama, seveda na splošni ravni, upoštevaje vlogo, kakršno ima cesar v japonski družbi, je še povedal Janša. Po spremembi japonske ustave po koncu druge svetovne vojne je namreč cesar izgubil vso politično in vojaško moč in je njegova vloga danes le še simbolna. Janša je cesarju izročil tudi priložnostni darili, herbarij Froelichovega svišča, cvetlice, ki je endemična v Kamniško-Savinjskih Alpah in Karavankah, ter človeško ribico v bronu.

Premier Janša se sicer na uradnem obisku Japonskem mudi na povabilo premiera Jasua Fukude, s katerim se bosta sestala v sredo, na srečanju pa bo govora predvsem o krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama. V sredo bo tudi vrhunsko srečanje EU in Japonske, na katerem bo kot predsedujoči Evropskemu svetu Janša s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom vodil evropsko delegacijo. V ospredju pozornosti na vrhu naj bi bili ukrepi za boj proti podnebnim spremembam.

Janšo spremlja Urška Bačovnik in 27 poslovnežev Janšo, ki je na Japonsko pripotoval s partnerko Urško Bačovnik, spremljata tudi minister za gospodarstvo Andrej Vizjak ter skupina 27 slovenskih poslovnežev. Ti bodo v torek sodelovali na slovensko-japonski poslovni konferenci oziroma predstavitvi slovenske avtomobilske industrije, s katero želijo spodbuditi sodelovanje med slovenskimi proizvajalci avomobilskih delov in japonsko avtomobilsko industrijo.

Minister Vizjak pa je imel danes med drugim pogovore na japonski turistični organizaciji. V zadnjih letih se namreč povečuje število japonskih turistov v Sloveniji, ki naj bi v lanskem letu ustvarili že okoli 30.000 nočitev.

Janša prvi slovenski premier na Japonskem Slovenski premier se bo drevi srečal še z japonskima ligama prijateljstva s Slovenijo in EU ter visokimi predstavniki japonskega parlamenta, drugi dan obiska pa ima na programu srečanja z japonskimi poslovneži in obisk tovarne Sony. Janšev obisk na Japonskem je prvi obisk kakšnega slovenskega premiera v deželi vzhajajočega sonca, pa tudi Slovenija na obisku ni gostila še nobenega predsednika japonske vlade.

Ne spreglejte