Torek, 24. 6. 2008, 13.48
9 let
Janković: Glavni komentar referenduma o pokrajinah so že dali Slovenci

To, da 90 odstotkov ljudi ni prišlo na referendum, je po njegovo "nezaupnica vladi". Kot je povedal, mu je žal, da politiki prehajajo v "politikanstvo". "Za nizko udeležbo je bilo krivo lepo vreme. Potem pa naj napišejo, da referendum velja samo v primeru slabega vremena," je predlagal Janković.
Bajuk sprva za manj, nato za več pokrajin
Po njegovih navedbah je minister Bajuk nekaj mesecev nazaj zagovarjal, da pokrajin ne sme biti več kot šest, ker je le to racionalno, "sedaj bo pa zagovarjal 13, 14 ali pa jutri 16 pokrajin".
"Če v SDS ocenjujejo, da ima moj poziv vpliv na to, da so ljudje ta referendum bojkotirali ne samo v Ljubljani, sem zelo vesel, da imam tak vpliv, da mi ljudje verjamejo," je izpostavil župan.
To se je začelo z drugačnim postopkom ustanavljanja pokrajin, kot je bil zamišljen sprva, pravi Kokalj. Neudeležba in posledična nejasnost, kaj si ljudje o tem mislijo, je tista, ki bi morala "nekoliko ohladiti postopke v zvezi z ustanavljanjem", je dodal.
Takšen odziv volivcev po prepričanju poslanca potrjuje njegovo odločitev še iz začetka tega mandata, da ni podprl sprememb ustave, ki so omogočile ustanovitev pokrajin. To, da ima drugačno mnenje kot koalicijska večina, pa po mnenju Kokalja ne pomeni, da koalicija glede tega vprašanja ni enotna.
Poslanci NSi se morajo sami odločiti, čemu bodo dali prednost
V stranki je po njegovih besedah "velika pestrost mnenj" tudi o tem vprašanju, poslanci pa se morajo sami odločiti, čemu bodo dali prednost: "Ali lojalnosti večinskega mnenja ali pa osebnemu stališču. Včasih tudi osebno stališče pretehta pri določeni zakonodaji in stranka to spoštuje in ne sankcionira".
Kot pravi, se je o tem vprašanju pogovarjal tudi z ostalimi poslanci NSi, a vsak se mora odločiti zase, kaj je v splošno korist bolje, da podpre. Ta vladna koalicija uspešno izvaja projekt skladnejšega regionalnega razvoja, kot je zapisano v koalicijski pogodbi, ob tem poudarja Kokalj.