Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
11. 4. 2015,
18.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 11. 4. 2015, 18.13

9 let

Janez Janša: Zaskrbljeni smo, ker se koalicija ukvarja sama s sabo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V svetu SDS so zaskrbljeni nad tem, da se koalicija in izvršilna oblast v glavnem ukvarjata sami s seboj, medtem ko ključnih težav, s katerimi se srečujejo državljani, ne rešujeta.

Predsednik SDS Janez Janša je po seji sveta stranke opozoril na stanje v zdravstvu, kjer da se stanje rapidno poslabšuje in je kritično. Vendar pa, kot opozarja prvak SDS, od vlade niso slišali niti tega, ali ima kakšne resne namene, da kaj naredi. Različna naj bi bila tudi sporočila, ali je sploh potrebna reforma ali ne.

Vsebinski problemi ostajajo pod preprogo "Vladna koalicija se bolj ukvarja z vprašanjem, kdo bo direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, medtem ko vsebinski problemi ostajajo pod preprogo. Največje breme in posledice pa trpijo bolniki," je dodal predsednik največje opozicijske stranke in vlado Mira Cerarja označil za pasivno.

Slovenijo drugo leto čakajo predčasne volitve Komentiral je tudi odstavitev obrambnega ministra Janka Vebra. Razkol med Vebrom in Cerarjem je po Janševem mnenju spopad okrog privatizacije in ključnih reform. "Moja prognoza je, da ta vlada verjetno ne bo preživela tega leta, a to še ne pomeni predčasnih volitev," pravi Janša in dodaja, da bodo stranke nato verjetno sestavile vlado, podobno, kot jo je Alenka Bratušek. "A to ne bo zagotovilo trajne stabilnosti in še manj nekega reformnega potenciala. Zato Slovenijo drugo leto čakajo predčasne volitve," je napovedal.

SDS žalosti, ker NSi noče v vlado v senci Prvak SDS je komentiral tudi odklonitev NSi glede sodelovanja v vladi v senci. Poudaril je, da je SDS v opoziciji daleč najmočnejša stranka, roka sodelovanja, ki jo ponujajo, pa je predvsem v korist strankam, ki imajo manjšo težo oz. zaupanje med volivci. "Vsaka takšna zavrnjena ponujena roka nas žalosti. Se pa zavedamo, kdo bo tukaj nosil glavno ceno nesodelovanja," je dejal in spomnil na sodelovanje med SDS in NSi v vladi v senci v času, ko je NSi vodil še Andrej Bajuk, in je nato privedlo do najvišjega volilnega rezultata NSi.

NSi bo ohranila samostojnost Predsednica NSi Ljudmila Novak je sicer o povabilu SDS dejala, da bo NSi ohranila samostojnost, saj morajo imeti volivci na volitvah možnost izbire med različnimi programi in različnimi strankami. Dodala pa je, da so vedno pripravljeni sodelovati s programsko sorodnimi strankami.

Zakaj je opozicija v neprijetnem položaju? Glede odlašanja pri sprejemanju zakona o fiskalnem pravilu pa pravi, da je problem v neenotnosti vladne koalicije. SDS je na zadnji predlog zakona podala predloge dopolnil, a po Janševih besedah do teh predlogov koalicijske stranke nimajo enakega odnosa. To opozicijo postavlja v neprijeten položaj, saj se tako težko pogajajo. "Če imaš na drugi strani koalicijo, ki ni enotna, je veliko vprašanje, ali je kompromis možen," je dejal.

Ne spreglejte