Petek, 6. 7. 2012, 8.32
9 let
Irglova: V svojem bistvu je Cerkev splošno koristna organizacija

Vlado Began je v imenu koalicije na seji uvodoma pojasnil, da je ustavno sodišče dovolilo državno financiranje verskih skupnosti pod pogojem, da je država pri tem nevtralna. "Bistvo Cerkve je širjenje vere. Če država financira verske skupnosti, ne more biti pri tem versko nevtralna, saj se sredstva uporabljajo za širjenje vere," je zatrdil in dodal, da moramo tako vsi davkoplačevalci pomagati širiti katoliško vero. Kljub temu da je Cerkev zelo bogata, kar naj bi dokazovali uradni statistični podatki, ji moramo namreč po njegovem državljani vsako leto nameniti od 20 do 25 milijonov evrov. "Revni Slovenci moramo financirati bogato Katoliško cerkev," je poudaril.
Silvester Gaberšček, direktor urada za verske skupnosti, je izpostavil, da je Began govoril predvsem o Katoliški cerkvi, ne pa tudi o drugih cerkvah. Njegove trditve naj ne bi bile povsem objektivne, saj je, tako pravi Gaberšček, izhajal iz osebnega gledanja, pri tem pa naj bi zlorabil tolmačenje nekaterih podatkov, na trenutke pa naj bi Beganove besede celo mejile na spodbujanje verske nestrpnosti. "Vedno, ko kdo prizadene njene interese, Cerkev govori o nestrpnosti," mu je odgovoril Began.
Eva Irgl (SDS) prav tako meni, da je Began z nekaterimi svojimi besedami zavajal. Poudarila je, da je RKC očitno trn v peti, saj o drugih verskih skupnostih na seji ni nobenega govora. "Vsako takšno nestrpno stališče, ki ne doprinese k boljšemu razpoloženju, je slabo," je zatrdila in povedala še, da pri peticiji ne gre za dobronamerno željo po ureditvi financiranja verskih skupnosti, ampak za prefinjen način odpiranja ideoloških razprav v času, ko posamezniki nimajo za osnovno preživetje. "V svojem bistvu je Cerkev splošno koristna organizacija, ki zelo dobro ve, da mora pomagati tistim, ki se znajdejo v stiski in potrebujejo pomoč," je še dodala.
Janja Klasinc (PS) je pojasnila, da se sama zavzema za omejitev financiranja RKC. Prepričana je, da se v naši družbi vedno, ko se odpre vprašanje financiranja RKC, pri nekaterih sproži obrambni mehanizem, da gre za napad na RKC. Kot je dejala, naša ustava izrazito ločuje Cerkev od države predvsem zaradi slabih izkušenj z RKC kot inštitucijo, saj je del Cerkve, kot pravi, pred 50 leti sodeloval z okupatorjem.
Komisija DZ je ob koncu razprave sprejela sklep, da se je seznanila s peticijo za odpravo financiranja verskih skupnosti.
Podpise, ki so jih sicer zbirali eno leto, so med drugim prispevali tudi nekdanji poslanci iz stranke SNS, je še povedal Graber in dodal, da je dobrih 26 tisoč podpisov zbranih v elektronski obliki, štiri tisoč pa v pisni.
"Ne, tega si kot predsednica te komisije ne bom dovolila, da bo meni minister govoril, naj se umirim, da bom lažje živela. Zato bom sejo prekinila in jo nadaljevala kdaj drugič. Prosim pa tudi vas, da se, ne zaradi svojega zdravja, ampak zaradi zdravja vseh nas, vseh državljanov Slovenije in izbrisanih, malce povprašate po svojem ravnanju in izjavah, ki so skrajno nedopustne in neprimerne, za ministra pa sploh. Niste več opozicijski poslanec, na to vas opozarjam, zato pokažite malo spoštovanja do kogarkoli, razen do sebe. Nimate besede," je Gorenaku dejala Vonta. Kaj ji je Gorenak dejansko rekel, ni bilo mogoče slišati, saj mu Vonta ni dala besede in zato ni govoril v mikrofon.
Še pred besednim obračunom ministra in predsednice komisije je sicer Irglova predlagala prestavitev obravnave te točke, saj člani komisije še niso dobili na vpogled sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice glede izbrisanih, vendar je Vonta njen predlog zavrnila.