Četrtek, 8. 1. 2009, 15.27
9 let, 3 mesece
Hrvaški strokovnjaki za mednarodno pravo o morski meji s Slovenijo

"Slovenija ima dostop na odprto morje in tega nihče ne zanika. Podoben dostop imajo tudi Avstrija, Madžarska in Švica," je dejal upokojeni univerzitetni profesor mednarodnega prava Ibler.
Vidas: Slovenija bi morala dostop do odprtega morja urejati z Italijo
Strokovnjak za pomorsko pravo Davor Vidas pa je prav tako za Hino ocenil, da bi morala Slovenija dostop do odprtega morja urejati tudi z Italijo.
"V skladu z mednarodno regulacijo, ki jo je sopredlagala tudi Slovenija, pelje izhodna smer za ladje iz Tržaškega zaliva in pristanišča Koper na odprto morje skozi drugo stran osimske meje, preko italijanskega teritorialnega morja. Zato se mora Slovenija o morebitni dodatni regulaciji svojega dostopa na odprto morje pogovarjati tudi z Italijo, ker gre za vprašanje, ki ga ni možno urediti le s Hrvaško - vsekakor pa ne kot teritorialno vprašanje v okviru razmejitve med državama na morju," je dejal Vidas, ki sicer dela na pomorskem oddelku norveškega Inštituta Fridtjof Nansen.
Ibler: Hrvaška Sloveniji ne preprečuje dostopa do odprtega morja
Akademik Ibler je spomnil, da je termin "izhod" popolnoma nesprejemljiv, ker ga ne uporablja niti Konvencija Združenih narodov o pravu morja. Pri pripravi omenjene konvencije je sicer sodeloval tudi Ibler. Z uporabo sugestivne besede "izhod" ali "dostop" na odprto morje Slovenija poskuša ustvariti vtis, da je Hrvaška nekaj preprečila Sloveniji, kar po Iblerjevih besedah ni res.
Tudi Vidas meni, da je dostop Slovenije na odprto morje nesporen, ob tem pa je ocenil, da je "neposredni teritorialni izhod" oziroma dotik z odprtim morjem bistveno drugačna kategorija od dostopa Slovenije do odprtega morja.
Ibler: Za Hrvaško je edini način urejanja spora Meddržavno sodišče v Haagu
Ibler pa je še spomnil, da naj bi Hrvaška v predlogu sporazuma Drnovšek-Račan Sloveniji prepustila 113,3 kvadratnega kilometra svojega morja. Ibler je prepričan, da je za Hrvaško edini način urejanja obmejnega spora Meddržavno sodišče v Haagu. Ponovil je, da bo Hrvaška sprejela vsako odločitev sodišča, ter izpostavil, da mu ni jasno, kako je možno spor urediti s pogodbo, če se sprti strani ne moreta dogovoriti dvostransko.
"Sloveniji je jasno, da ne more dobiti vsega"
Kot je še poudaril Ibler, je Sloveniji jasno, da ne more dobiti vsega, kar si želi, in zaradi tega išče načine za uresničitev svojih ciljev.
Ibler je še dejal, da bi morala Hrvaška o svojem stališču za rešitev obmejnega spora s Slovenijo obvestiti ZN, Varnostni svet ZN, ter vse specializirane in regionalne organizacije, da bi bila mednarodna skupnost seznanjena s hrvaškim pristopom za urejanje omenjenega spora.
Vidas pa je še poudaril, da je Slovenija s politiko ustavila Hrvaško na poti v EU, medtem ko je Slovenijo na poti k "neposrednemu teritorialnemu izhodu na odprto morje" ustavilo mednarodno pravo in ne Hrvaška.