Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
4. 6. 2008,
20.50

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 4. 6. 2008, 20.50

8 let, 8 mesecev

Guzej: RTVS uspešno obvladuje stroške

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Generalni direktor RTVS Anton Guzej je ob predstavitvi poročila o delu nadzornega odbora RTVS za leto 2007 na odboru za kulturo, šolstvo in šport, povedal, da zavod uspešno obvladuje tekoče stroške.

Tako so lahko po njegovih besedah na račun privarčevanih sredstev lani v različne programske vsebine namenili dodatne štiri milijone evrov. Po besedah generalnega direktorja Radiotelevizija Slovenija (RTVS) stroške obvladujejo tudi na račun uspešnega zmanjšanja števila zaposlenih. To se je po njegovih besedah v preteklem letu zmanjšalo za 150, kar je imelo pozitiven učinke predvsem na maso bruto plač, ki jim jo ni bilo treba povečati.

Za parlamentarni program je bilo lani namenjenih 1,7 milijona evrov Za investicije so lani na RTVS namenili 12 milijonov evrov, kar je po Guzejevih besedah "več kot je znašala sama amortizacija". "Od tega smo 1,7 milijona namenili za parlamentarni program, preostali del, pa v programsko opremo," je dejal in dodal, da nameravajo v letošnjem letu investirali tudi v zgradbe.

Guzej: RTVS s plačami ne more konkurirati zasebnikom

Čeprav je poslovanje zavoda po besedah generalnega direktorja RTVS uspešno, se pri svojem delu srečujejo tudi z nekaterimi težavami. Prvi problem je odhajanje kadrov, "ki je dejstvo". Po njegovi oceni kadri odhajajo predvsem zaradi nizkih plač, zaradi katerih RTVS ne more konkurirati zasebnim radijem in televizijam.

Guzej: Težavo nam predstavljajo tudi honorarni delavci Druga težava so honorarni sodelavci. "RTVS ima namreč še vedno 500 honorarnih sodelavcev, od katerih jih 170 izpolnjuje pogoje za redno delovno razmerje. Seveda v hišo hodijo inšpekcije, ampak trenutno si ne moremo privoščiti, da bi jih zaposlili," je dejal in spomnil, da se RTV prispevke ni dvignil že vse od sprejema zakona, medtem ko je inflacije v tem obdobju znašala 16 odstotkov.

Možina: Odstotek ponovitev smo zmanjšali s 45 na 42 odstotkov

Programske spremembe na TV Slovenija je predstavil njen direktor Jože Možine. Pohvalil se je, da je televiziji v zadnjih letih uspelo zmanjšati število ponovitev, zaradi katerih je bila TV Slovenija v preteklih letih večkrat deležna posmeha. Kot dejal, se je odstotek ponovitev z 45 odstotkov zmanjšal na 42 odstotkov.

Možina: RTV je ena redkih evropskih javnih televizij, ki ji gledanost programa ni padla Med zvrstmi, ki jim namenjajo več pozornosti, je omenil dokumentarne in dnevno-informativne oddaje, med tistimi, ki jim namenjajo manj pozornosti pa razvedrilne. "Vendar so slednje zdaj bolj prepoznavne," je dejal. Pohvalil se je tudi, da jim je uspelo zvišati gledanost oddaj o kulturi in poudaril, da je RTV na sploh ena redkih evropskih javnih televizij, ki ji gledanost programa ni padla.

Grims: Pričakujem opravičilo za vse laži, izrečene ob sprejetju zakona o RTVS

V razpravi o poročilu je Branko Grims (SDS) ocenil, da javni zavod dela dobro in uspešno. Glede na to je po njegovem leta 2004 sprejeti zakon o RTVS v celoti uresničil vse obljube, ki so bile takrat dane. "Glede na to, zdaj pričakujem opravičilo, za vse laži, ki so bile izrečene takrat," je dejal Grims.

Širca: Zavod v takšnem stanju ne bo mogel dolgo zdržati Majda Širca (Zares) je menila, da je vodstvo v nezavidljivem položaju, saj je prispevek zamrznjen, na drugi strani pa pritiskajo stroški. Po njenem mnenju zavod tako prav dolgo tako ne bo mogel zdržati.

Orešnik: Zamrznitev prispevka ne bo mogla trajati v nedogled

Predsednik nadzornega sveta RTVS Franc Orešnik je na to odgovoril, da nekaj rezerv še imajo, vendar pa prav zamrznitev prispevka ne bo mogla v nedogled. Zamrznitev ima sicer po njegovem mnenju tako dobre in slabe lastnosti. Dobra je ta, da je zamrznitev psihološko vplivala na to, da so se nekateri stroški racionalizirali, slaba pa, da zmanjšuje konkurenčnost RTVS, je dejal.

Petan: Stanje je povsem drugačno od poročil pred letom 2004 Rudolf Petan (SDS) pa je izrazil veselje, da je vodstvu uspelo sanirati finance in začeti poslovati pozitivno. Kot je dejal, je letošnje poročilo povsem drugačno od poročil pred letom 2004, ko so poslušali, da je stanje na RTVS "tako rekoč katastrofično". Ob tem pa poslanec pričakuje, da bo vodstvo s takšnim ravnanjem nadaljevalo tudi naprej.

Ne spreglejte