Sobota, 21. 10. 2023, 17.02
1 leto
Golob: Naša država je to storila prvič v zgodovini #video
Premier Robert Golob je v okviru obiska savinjske regije na srečanju z župani, gospodarstveniki in predstavniki nevladnih organizacij v Žalcu zatrdil, da bodo prizadeti občani v avgustovski ujmi do konca novembra prejeli predplačila za sanacijo stanovanjskih objektov. Vlada bo namreč na današnji seji obravnavala dopolnitev interventnega zakona. Poudaril je še, da je država prvič v zgodovini nase prevzela poplačilo intervencijskih stroškov in predplačila občinam ter gospodarstvu.
Golob je poudaril, da so občine savinjske regije doslej prejele 20 milijonov evrov predplačil za nujna sanacijska dela. Glede občanov pa je postregel s podatkom, da jih je škodo prijavilo šest tisoč. Dejal je, da bo vlada skupaj s stroko pripravila seznam stanovanjskih objektov, ki niso več varni za življenje, lastnikom teh objektov pa bodo zagotovili nadomestno gradnjo.
Po Golobovem mnenju obstoječa zakonodaja stroki onemogoča, da bi izvedla stvari, ki bi bile potrebne za čim manjšo škodo po ujmi. Zato se vlada loteva spremembe zakonodaje. Dejal je, da je država prvič v zgodovini nase prevzela poplačilo intervencijskih stroškov in predplačila občinam ter gospodarstvu. Glede predloga zakona o obnovi in razvoju, ki ga pripravlja vlada, pa je dejal, da bo šel v razpravo tudi na Skupnost občin Slovenije.
Šefic: Nekateri ukrepi v obstoječem interventnem zakonu pomanjkljivi
Vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je menil, da so nekateri ukrepi v obstoječem interventnem zakonu pomanjkljivi in da bo treba sprejeti nove ukrepe za zagotavljanje nastanitev za ljudi, ki jim je ujma poškodovala stanovanjske objekte. Meni tudi, da je treba v prihodnje komunikacijo z župani še nadgraditi.
Vodja državne tehnične pisarne Blaž Dolinšek pa je povedal, da bodo kmalu tehnično pisarno za Savinjsko dolino odprli na Ljubnem ob Savinji.
Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek je spomnila, da je bilo treba po ujmi več kot 500 kilometrov cest usposobiti za promet. Glede vodotokov pa je dejala, da bi morala biti sanacija hitrejša in celovita, zato bodo prihodnji teden določili, kaj je treba še narediti do konca leta. Dejala je, da je na vodotokih 110 delovišč že zaprtih, kar pomeni, da so dela tam končana.
Gospodarski minister Matjaž Han je poudaril, da je škodo po ujmi v višini 409,8 milijona evrov prijavilo 1.173 podjetij.
"Žalska občina med ujmo ena od najbolj prizadetih"
Žalski župan Janko Kos je dejal, da je bila žalska občina med ujmo ena od najbolj prizadetih savinjskih občin. Poplavljenih je bilo namreč več kot 800 gospodarskih in stanovanjskih objektov. Za izboljšanje protipoplavne varnosti v Žalcu bi bilo treba po njegovem mnenju stopiti skupaj in sprejeti ustrezne protipoplavne ukrepe, ker bi bilo lahko bilo v naslednji ujmi poplavljenih še več objektov.
Župan Nazarij Matjaž Pečovnik je dejal, da je treba uresničiti ukrepe stroke za bolj varno življenje prebivalstva in podjetij. Šoštanjski župan Boris Goličnik pa se je vladi zahvalil za vse, kar je naredila za prizadete občane. To je Goloba prijetno presenetilo, ker, kot je dejal, redko sliši pohvalo.
Vlada začela razpravo o predlogu novele interventnega zakona po ujmi
Ob današnjem vladnem obisku savinjske regije je vlada na redni seji, ki jo je opravila v Žalcu, začela razpravo o vsebini novele avgusta sprejetega zakona o interventnih ukrepih po ujmi. Namen novele je, da bodo prizadeti občani v avgustovski ujmi čim prej prejeli predplačilo za sanacijo stanovanjskih objektov, so sporočili iz Ukoma.
Kot so še navedli v uradu vlade za komuniciranje (Ukom), so ministri danes razpravljali o izvrševanju ukrepov, predvidenih za prebivalstvo, ki so ga prizadele avgustovske poplave.
Pred tem je predsednik vlade Robert Golob v okviru obiska savinjske regije na srečanju z župani, gospodarstveniki in predstavniki nevladnih organizacij v Žalcu zatrdil, da bodo prizadeti občani v avgustovski ujmi do konca novembra prejeli predplačila za sanacijo stanovanjskih objektov.
Iz Ukoma pa so sporočili še, da bodo z novelo interventnega zakona omogočena predplačila za sanacijo škode, ki so jo posamezniki prijavili v sistem Ajda. V zakonu bo opredeljena tudi nadomestna gradnja. "Strokovnjaki bodo ocenili varnost objektov. Ko bo znan seznam objektov, ki niso več varni za bivanje, bomo poskrbeli za nadomestne gradnje," je po navedbah Ukoma poudaril premier.