Nekdanjim poslancem, ki po zakonu o poslancih prejemajo nadomestilo plače, regres ne pripada, saj tudi pravice do letnega dopusta ne morejo imeti, je dejal predsednik DZ Pavel Gantar.
Gantar je zato mandatno volilni komisiji predlagal, naj s sklepom ugotovi, da morajo nekdanji poslanci, ki so regres prejeli, le-tega vrniti.
"Saj vendar ne delajo"
Ne glede na to, da je člen, ki v zakonu o poslancih govori o regresu, nejasno napisan, "ni nobenega dvoma v interpretaciji tega člena", je prepričan Gantar. Kot je pojasnil, je v njem zapisano, da bivšim poslancem, če imajo v tem času pravico do letnega dopusta, pripada tudi regres za letni dopust. "Pravice do letnega dopusta ne morejo imeti, saj vendar ne delajo in seveda tudi ne prejemajo drugih takšnih dodatkov, ki bi jim sicer pripadali, kot so nadomestilo za ločeno življenje, povračilo stroškov za vožnjo in prehrano," je poudaril Gantar.
Ob tem je pojasnil, da je prišlo do napačne interpretacije omenjenega člena leta 1992, ko se je sprejela odločitev o izplačilu regresa, ki se je potem vseskozi ohranjala. Sedaj, ko je tudi s pomočjo medijev prišla v javnost, pa so se tej temi posvetili in ugotovili, da ta pravica nekdanjim poslancem ne pripada, je dejal predsednik DZ. Po njegovih besedah je to "en izmed redkih primerov, ko je t.i. sedma veja oblasti odigrala zelo koristno funkcijo".
Gantarjev predlog vodje poslanskih skupin "razumejo in podpirajo"
Gantar je o svojem predlogu že obvestil predsednika mandatno-volilne komisije Dušana Kumra, v ponedeljek pa je o tem spregovoril tudi na neformalnem sestanku z vodji poslanskih skupin in dobil "vtis, da vsi to razumejo in tudi podpirajo".
Na vprašanje, kako je lahko 17 let prihajalo do tega, če poslanci niso prejeli odloka o dopustu, je odgovoril, da je šlo za "interpretacijo, da regres spada med pravice, ki so kar dane, kot so tudi druge pravice iz delovnega razmerja, ki nekdanjim poslancem pripadajo in urejajo socialno zavarovanje oseb". Sicer pa je, kot pojasnjuje Gantar, pri raziskovanju tega področja do ugotovitev prišel s pomočjo "ustnega izročila", saj je do dokumentacije o tem težko priti. Izplačevanje regresa tako po njegovem prepričanju 17 let ni bilo v skladu z zakonom, vendar so "te zadeve že zastarele in konzumirane in bi verjetno imeli več stroškov kot koristi, če bi se pokušali s tem ukvarjati še za en mandat nazaj".
Regres bodo odtegnili od nadomestila oz. ga bo moral poslanec vrniti
Tistim, ki še dobivajo nadomestilo plače, bodo regres odtegnili od nadomestila, ostali poslanci pa ga bodo morali vrniti, pojasnjuje Gantar in dodaja, da bo vsem poslancem tudi sam "napisal pismo in jih seznanil z odločitvijo in razlogi". Takšna praksa pa bo po njegovih napovedih odslej veljala tudi ob koncu mandatov v prihodnje, če bi se kakšen poslanec pritožil, pa bi moral iti na sodišče.
Nekdanji poslanci zaprosili za podaljšanje nadomestila plače
Šest nekdanjih poslancev pa je zaprosilo za podaljšanje nadomestila plače do upokojitve. Do tega nadomestila so sicer upravičeni leto dni po izteku mandata oz. največ dve leti, če v tem času izpolnijo pogoje za upokojitev. Več kot 30 poslancem se tako pravica do nadomestila izteka, šest pa jih je zaprosilo za podaljšanje, piše Dnevnik. Pogoje za upokojitev naj bi prihodnje leto izpolnili Josip Bajc, Stanislav Brenčič in Marjan Drofenik (vsi LS), Rudi Veršnik in Bojan Starman (oba SDS) ter Ciril Testen (NSi).
Bajc: Pri 60 letih ni lahko iskati nove službe
Josip Bajc je povedal je, da pri 60 letih ni lahko iskati nove službe in je niti ni iskal. Veršnik je zatrdil, da možnosti, da bi se po končanem mandatu vrnil na prejšnje delovno mesto, ni bilo, saj so njegovo prejšnje podjetje medtem reorganizirali, zamenjali pa so tudi lastnika. "Če si enkrat politično okužen in prepoznaven, je službo veliko težje najti," je dejal Veršnik. Ciril Testen pa je menil, da je službo po koncu mandata težko najti, še posebno če si na koncu kariere. Stanislav Brenčič je povedal, da ga prejemanje nadomestila moralno bremeni, saj je kot poslanec zagovarjal predloge, da bi nekoliko omejili nekatere privilegije poslancev, a bi vendarle na človeka dostojen način uredili njihove pravice po izteku mandata.